HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sýria musí byť bez cudzej vojenskej prítomnosti. Rusko by tiež malo odísť, ak Damašek už nepotrebuje pomoc, prehlásil Putin

Sputnik / Mikhail Voskresenskiy

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina musí byť obnovená územná celistvosť Sýrie a všetky zahraničné sily by sa mali stiahnuť, vrátane Ruska, ak sa Damašek rozhodne, že už nepotrebuje pomoc Moskvy.

„Všetky nasadené sily, ktoré sú neoprávnene v ktoromkoľvek zvrchovanom štáte – v tomto prípade Sýria – musia odísť,“ uviedol Putin v spoločnom rozhovore pre portál RT Arabic, so sídlom v Spojených arabských emirátoch, pričom bol vysielaný saudskoarabskými vysielateľmi Al-Arabiya.

„To platí pre všetkých. Ak sa nová legitímna vláda Sýrie rozhodne vyhlásiť, že už viac nepotrebuje ruskú vojenskú prítomnosť, Rusko sa odsťahuje taktiež,“ vyhlásil Putin.

Medzitým sa postoj Moskvy k urovnaniu v Sýrii nezmenil a už bol ďalej naviazaný na štáty ako Irán, Turecko a USA, poznamenal prezident. „Sýria musí byť bez vojenskej prítomnosti iných štátov. A musí sa úplne obnoviť územná celistvosť Sýrskej arabskej republiky. “

Začiatkom tohto mesiaca prezident USA Donald Trump oznámil stiahnutie amerických vojakov z pohraničných oblastí severovýchodnej Sýrie a uviedol, že je čas „vystúpiť z týchto smiešnych nekonečných vojen“.

Na rozdiel od ruskej armády, ktorá pricestovala do krajiny na pozvanie vlády v Damašku, sú americké sily v Sýrii nezákonne od roku 2016. Sýrska vláda opakovane označila americkú vojenskú prítomnosť ako porušenie svojej suverenity.

Putina sa tiež pýtali na postoj Moskvy k rozširovaniu NATO smerom na východ pri ruských hraniciach.

„Nie sme z toho spokojní … a vyjadrili svoje obavy,“ odpovedal prezident.

Tvrdí, že Rusko „nemá strach“ a to, že „NATO nemá agresívne úmysly“ by sa nemalo považovať za samozrejmé, pokiaľ „Severoatlantická zmluva zostáva v platnosti, najmä článok 5 …, ktorý zaručuje vojenskú podporu od iných členovia“.

TRUMP BEZ SERVÍTKY: Biden bol „dobrý“ viceprezident, keďže bol majstrom v „bozkávaní Obamovho zadku“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info