KDH vyzýva ministra Lajčáka, aby si predvolal tureckého veľvyslanca
11 | 10 | 2019 I TASR

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa pripája k výzve európskych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN), aby Turecko okamžite ukončilo svoje jednostranné vojenské operácie na severovýchode Sýrie.


Zároveň vyzýva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby predvolal tureckého veľvyslanca a požiadal ho o vysvetlenie. Informoval o tom hovorca KDH Stano Župa.

Podľa KDH je neakceptovateľné, aby Turecko využívalo vzniknuté vákuum po tom, ako USA stiahlo svoje vojsko z tejto oblasti. "Navyše, hlavným terčom Turecka sú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily, dlhoročný spojenec Spojených štátov a demokratického sveta v boji proti teroristom zo skupiny Islamský štát," doplnilo KDH.

Toto ťaženie môže podľa Miriam Lexmann z KDH zapríčiniť oživenie tohto nebezpečného militantného zoskupenia - (ISIS), ako aj spôsobiť novú vlnu humanitárnej krízy. "Veríme, že vojenské akcie Turecka budú čo najskôr ukončené a bude rešpektované medzinárodné právo," dodala Lexmann.