HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA NÁZORY

The Economist: Čínska „námorná cesta“ vyzerá viac defenzívnejšie ako imperialisticky

Ilustračný obrázok / tasr

Staré porekadlo hovorí o Grékoch ako nesú dary, ale viac by sa to hodilo na Číňanov. Okolo roku 1400 viedol Čeng Che, admirál Mingovej ríše, sedem plavieb na juh a západ. Každému vodcovi, ktorého stretol, ponúkol poklad, ale iba ak uznali cisára, a pripojili sa k svetovému poriadku, ktorý bol podľa Pekingu.

Čínski lídri dnes sledujú Čengove stopy. Nová hodvábna cesta (BRI) je taktiež námornou cestou, ktorá je prepojená s mnohými námornými prístavmi a námornými kanálmi. Čínsky prezident Si Ťin-pching prehlásil, že vytvorí nový model „obojstrannej spolupráce“. Niektorí kritici majú podozrenie zo zákerných motívov, ako je napríklad zaviazanie chudobných krajín tým, že im Čína poskytne nevratné pôžičky. Informuje o tom portál The Economist.

BRI sa vyvinula krok po kroku a čínski úradníci neuviedli jasne najavo svoje zámery. Miesta 22 námorných cestných projektov, o ktorých sme zistili, že budú jej súčasťou, však ukazujú, že najpravdepodobnejšie pomôžu Číne.

Na meranie vplyvu námornej cesty sme testovali tri faktory, ktoré by mohli napomôcť Číne. Ak by cesta bola zároveň zdrojom materiálov, jej projekty by sa mali zhlukovať na miestach, kde sa predávajú suroviny, ktoré Čína dováža. Ak by jej cieľom bolo posilnenie obchodu, mala by sledovať najrušnejšie trasy, ktoré dnes používa čínska lodná doprava, alebo kde je pravdepodobné, že obchod bude rásť najrýchlejšie. A ak by bol cieľ zabezpečenie súčasných obchodných trás, prístavy by mali sa mali nachádzať v blízkosti „škrtiacich“ bodov – oblastí, ktorých uzavretie by nútilo tovar cestovať v okruhu – alebo na miesta, ktoré ponúkajú alternatívne trasy.

Výsledky tohto testovania boli presvedčivé. Po udržaní konštantných faktorov neexistovalo žiadne štatisticky významné spojenie medzi vlastníctvom prístavu BRI a vývozom surovín, ktoré Čína chce, alebo s tým, že s ním má vysoký súčasný alebo predpokladaný obchod. Na rozdiel od toho „výhoda na ochranu obchodu“ – buď hodnota čínskeho obchodu vo vodách krajiny vynásobená tovarom na diaľku, kade by tovar musel ísť, ak by boli tieto trasy uzavreté, alebo objem obchodu, ktorý by sa presmeroval do krajiny, ak by lodná doprava bola niekde prerušená – bol dobrým prediktorom. Vzhľadom na dve inak priemerné krajiny je pre hostiteľa BRI 2,7-krát pravdepodobnejšia krajina s vysokou výhodou na ochranu obchodu (ako Líbya) na rozdiel od prístavu s priemerným prínosom (napríklad Libéria).

Vlastníctvo alebo prevádzka prístavu nezaručuje trvalý prístup, ale dáva Číne vplyv tým, že jej umožňuje narušiť vlastnú prepravu hostiteľa, ak sa tak rozhodne. Mnoho pozemných „pásových“ trás v BRI by tiež zvýšilo odolnosť čínskeho obchodu. Napríklad, ak by bol Melacký prieliv zatvorený, Čína by mohla prejsť na prístavy BRI, ktoré chce vybudovať v Mjanmarsku , a dokončiť ďalšie cesty na plánovaných železničných tratiach.

Čínska vojenská stopa tiež poukazuje na stráženie obchodných ciest. Jeho jediná základňa v zahraničí je pri Džibutskom prielive Báb el-Mandeb – vodnej ceste, ktorej uzavretie by Číne viac poškodilo než kdekoľvek inde.

 

Zaujímavý Východ (Fedor Lukjanov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info