fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračný obrázok / Fotobanka
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Už žiadne doláre! Rusko a Turecko sa dohodli na zúčtovaní v národných menách

Moskva a Ankara podpísali dohodu o využívaní ruských rubľov a tureckej líry vo vzájomných platbách a vyrovnaniach, oznámilo to ruské ministerstvo financií.

Cieľom dohody je postupný prechod na používanie národných mien vo vzájomnom obchode, uviedlo ministerstvo. Obchodný obrat medzi týmito dvoma krajinami v minulom roku vzrástol o 16% a dosiahol 25,5 miliardy dolárov.

Podľa ministerstva je cieľom dohody „ďalšie rozširovanie a posilňovanie medzibankovej interakcie, ako aj zabezpečenie nepretržitých platieb medzi podnikateľskými subjektmi týchto dvoch krajín“.

Dolár stráca na význame! Rusko a Čína sa dohodli na vzájomnom obchode v národných menách

Počíta sa s prepojením tureckých bánk a ruských spoločností podobným platobnej medzibankovej sieti SWIFT, čo si však vyžiada zvýšené investície do tureckej infraštruktúry, ktorá by umožňovala používanie aj ruských platobných kariet MIR, navrhnutých Moskvou ako alternatívy k MasterCard a VISA.

Nová dohoda je súčasťou tlaku oboch krajín na zníženie ich závislosti od amerického dolára. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý rok oznámil plány na ukončenie monopolu obchodovania v amerických dolároch prostredníctvom novej politiky zameranej na obchodovanie bez doláru s medzinárodnými partnermi krajiny, vrátane Číny, Ruska a Ukrajiny.

Rusko znížilo podiel amerického dolára na obchode s Indiou a Čínou takmer na polovicu a naďalej obmedzuje využívanie spätného prepočtu platieb v dohodách s EÚ, pričom sa drží svojho prísľubu, zbaviť  svoju ekonomiku závislosti na dolári. Tento rok dolár stratil vedúce postavenie v ruskom vývoznom obchode s jeho hlavnými obchodnými partnermi.

Imrich Kovačič: Trump hrá poker ako „gambler“, zatiaľ čo Čína hrá šach s vopred premyslenými ťahmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info