HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Krajčí: Revízie úhrad liekov sa nemôžu robiť systémom excelovských tabuliek

TASR

Pokus ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) usporiť peniaze v zdravotníctve považuje člen výboru pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO) za legitímny, no za žiadnych okolností by sa nemal realizovať spôsobom, aký nastal pri revízii úhrad liekov. Povedal to na tlačovom brífingu v utorok.

„Takéto revízie sa nemôžu robiť systémom excelovských tabuliek,“ komentoval opozičný poslanec. Podľa jeho slov je pri riešení revízií potrebné spolupracovať s odborníkom na danú oblasť, ktorý reálne poukáže na výšku doplatkov pri konkrétnych liekoch.

Poslanec poukázal aj na to, že slovenskí pacienti si platia „z vlastného vrecka“ za zdravotnú starostlivosť takmer každé piate euro. Podotkol, že väčšinou ide o doplatky za lieky. „Keď sa porovnávame s priemerom Európskej únie (EÚ), teda so všetkými vyspelými európskymi krajinami, aj na západ od nás, priemer je 15 percent. To znamená, že v krajinách EÚ si pacient pripláca len 15 percent z ceny účtu za zdravotnú starostlivosť,“ tvrdí. Na Slovensku je to 18 percent. Krajčí zdôrazňuje, že po poslednej revízii toto číslo ešte stúpne.

„Pani ministerka niečo iné tvrdí a niečo iné sa deje. Či sa to deje poza jej chrbát, to neviem. Každopádne, ona tie vyhlášky podpisuje,“ komentoval Krajčí tvrdenia ministerstva, že Kalavská koná „vždy s ohľadom na pacienta“. Pýta sa, prečo si ministerstvo berie pacientov za rukojemníkov pri tých revíziách, ktoré teraz robí.

„Došlo k takej revízii, že jeden miligram účinnej látky má stáť vo všetkých baleniach rovnako. Je to logické, zobralo sa to najlacnejšie,“ vysvetlil. Farmafirmy však podľa jeho názoru neskompenzovali cenu na úroveň s ohľadom na pacienta. Cena liekov má stúpnuť u 903 liekov.

Podľa Krajčího teraz veľmi záleží na tom, ako sa k možným doplatkom postavia práve farmafirmy. Problém vidí aj v tom, že niektoré veľkosti balení zameniteľné nie sú.

Na rovnaký problém v utorok poukázala aj Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP). Nová revízia úhrad liekov podľa ich názoru zhorší ich dostupnosť. Dotknúť by sa mala najmä onkologických, neurologických, psychiatrických či diabetických pacientov. Prvé zmeny by mali byť citeľné už v októbri. Situácia by sa navyše mala zhoršiť od januára budúceho roka.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info