HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

OĽaNO žiada ÚVO, aby požiadal súd o vyhlásenie neplatnosti licencií na záchranky

Poslanec Národnej rady (NR) SR Marek Krajčí (OĽaNO) písomne vyzval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby pre tender na záchranky podal určovaciu žalobu. Súd má požiadať, aby vyhlásil pridelené licencie v tendri na záchranky za neplatné. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

„Žiadame, aby ÚVO chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií na poskytovanie staníc záchrannej zdravotnej služby a aby sa celý tento tender opakoval v rámci zákona,“ vyhlásil.

Výhradná licencia má podľa neho z obsahového hľadiska formu odplatnej zmluvy a preto je nutné verejné obstarávanie. „Na základe tejto licencie musí zdravotná poisťovňa s držiteľom výhradnej licencie uzavrieť zmluvu,“ argumentuje s tým, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tak v podstate určuje víťaza.

Hnutie OĽaNO tiež žiada ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby navrhla odvolanie predsedu ÚDZS Tomáša Haška a zasadila sa o to, aby nová súťaž na prevádzkovanie záchrannej služby bola transparentná.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podalo v prípade 800-miliónového tendra s platnosťou na šesť rokov podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info