fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

BRITÁNIA PREDLOŽÍ ÚNII „KONEČNÝ“ NÁVRH K BREXITU V STREDU

Brexit
Ilustračný obrázok / Fotobanka

Britský premiér Boris Johnson odovzdá Európskej únii návrhy na novú dohodu o brexite v stredu. V utorok to oznámilo londýnske sídlo britského premiéra Downing Street. Dodalo, že návrhy sú „konečnou ponukou“ a alternatívou k tomu je „žiadna dohoda“. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a AP.

Johnson predloží podrobnosti svojho „férového a rozumného kompromisu“ počas záverečného prejavu na zhromaždení Konzervatívnej strany v severozápadnom anglickom meste Manchester, doplnilo sídlo premiéra.

Johnson pošle konečné oficiálne návrhy rozvodovej dohody lídrom EÚ do Bruselu v stredu, ale jeho sídlo zároveň upozornilo, že ak EÚ nebude súhlasiť s rozhovormi o týchto návrhoch, Británia už odmietne ďalej rokovať.

„Uskutočnime brexit – môžeme, musíme a aj to urobíme,“ plánoval Johnson povedať na zjazde strany v prejave, ktorého pasáže vopred zverejnila Downing Street, avšak bez obsahu navrhovanej dohody.

Británia má vystúpiť z 28-člennej EÚ už o 30 dní a lídri EÚ sú frustrovaní, pretože britská vláda ešte nepredložila podrobné plány, ako chce udržať otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou. To je pritom problematický bod v dohode o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Johnson stále tvrdí, že Británia odíde z Únie podľa plánu 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info