HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Grécka vláda má plán ako riešiť utečeneckú krízu – do konca roka chcú deportovať 20-tisíc migrantov

Utečenci protestujúci proti návratu do Turecka / Getty Images

Zdá sa, že nová grécka vláda na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom si dáva za cieľ vyriešiť utečeneckú krízu v krajine. Ambiciózny plán počíta s ráznymi opatreniami.

Grécko sa chystá k razantným krokom v rámci situácie s utečencami. Píše nemecký denník Bild s odkazom na informácie z vládnych kruhov. Grécka vláda sa v nasledujúcich mesiacoch chystá zahájiť deportácie do Turecka. Do konca budúceho roka tam chce vrátiť 10-tisíc migrantov, ktorí v Grécku nemajú šancu získať azyl. Potom by mali deportácie pokračovať. Atény chcú vraj do Turecka dostať celkom 20 tisíc migrantov.

Čaputová pre Le Monde: Migrácia je problém celej EÚ, podieľať sa musia aj tí, ku ktorým utečenci nesmerujú

S čím počíta vládny program? Behom nasledujúcich týždňa by sa mali zavrieť záchytné strediská pre migrantov, ktorí nelegálne vstúpili do krajiny a ich žiadosť o azyl bola zamietnutá. Pripravia sa takzvané „predvýjazdové zariadenia“ a výrazne sa skráti dĺžka azylového konania – z necelých dvoch rokov na tri mesiace.

Za týmto účelom by mali byť definované nové „bezpečné tretie krajiny“. Zruší sa výhoda „zvláštnej ochrany“, ktorú utečenci mali, v prípade, že im bola diagnostikovaná posttraumatická stresová porucha. Práve túto diagnózu utečenci v žiadostiach o azyl využívali.

Ide o ambiciózny plán, pretože gréckej vláde sa podarilo v rámci dohody Turecko – EU vrátiť späť do Turecka za štyri a pol roka len 1806 utečencov.

Utečenci v Grécku protestovali proti životným podmienkam v tábore v čase mrazov

Vládny kabinet v Aténach chce ako prvý krok vo svojom novom prístupe k azylovej politike previesť všetkých migrantov, ktorí sa momentálne nachádzajú v preplnených ostrovných táboroch na grécku pevninu.

Na gréckych ostrovoch ich teraz žije 30 365. Najviac ich je na Lesbose; 14 861, ďalej na ostrovoch Chios: 3767, Samos: 5977, Leros: 1880, Kos: 3782 a ďalšie ostrovy v počte 98 kusov.

Plán by ale mohol stroskotať v Turecku. Doposiaľ nie je jasné, či krajina príjme späť toľko skôr presunutých migrantov. Odborníci tiež očakávajú odpor zo strany utečencov a obávajú sa nepokojov, ktoré môže razantný postup proti nim vyvolať. Píšu Novinky.cz

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info