HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

PRIESKUM: Trojkoalícia Progresívcov, Za ľudí a Spolu sa pomaly vyrovnáva SMER-u

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus preferencie hnutia Progresívne Slovensko a strany SaS rastú, kým SMER aj „Kotlebovci“ mierne klesajú na popularite. Do parlamentu sa zrejme nedostane Most – Híd ani SMK. Trojkoalícia Progresívcov, Spolu ako aj Kiskovej strany Za ľudí by sa podľa všetkého podarilo vyrovnať SMER-u.

Vyplýva to z výsledkov volebného prieskumu, ktorý si nedávno nechalo vypracovať hnutie Progresívne Slovensko.  Spomenutý prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v dňoch 13. 9. – 18. 9. 2019 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1018 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Čísla zverejnilo PS/Spolu počas ustanovujúceho snemu Za ľudí, na ktorom Miroslav Beblavý opäť vyzýval stranu Andreja Kisku, aby sa v parlamentných voľbách pridala ku koalícii PS/Spolu. Informuje Denník N. „Podľa tohto prieskumu 80 percent našich voličov (PS/Spolu, pozn. red.) a 90 percent vašich voličov by si želalo, aby sme takúto trojkoalíciu vytvorili,“ presviedčal Beblavý ex-prezidenta. „Len veľmi málo voličov sa voči tomuto spájaniu výrazne vymedzilo,“ dodal.

Nešírme paniku, že musíme vytvoriť predvolebnú koalíciu,povedal Kiska

Portál HN celú situáciu analyzoval: Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici augusta, zvíťazila by vládna strana Smer so ziskom 20,8 percenta, čo je presne o jeden percentuálny bod menej ako dosiahla v poslednom prieskume.

Na druhom mieste je koalícia Progresívne Slovensko a Spolu, ktorej dôveruje 14,9 percenta respondentov.

Progresívci tak zaznamenali nárast preferencií o 0,9 percentuálneho bodu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zachytával aj udalosti po zverejnení kontroverzného videa ich lídra Michala Trubana, ktorý sa priznal, že vyskúšal LSD.

TRUBAN V ĎALŠOM VIDEU VYSVETĽUJE „HACKOVANIE“ MOZGU DROGAMI: Kedy sa tento šialený kolotoč skončí?

Tretie miesto patrí ĽSNS, ktorá oproti predchádzajúcemu prieskumu stratila 0,7 percentuálneho bodu a dosiahla podporu 11,4 percenta.

Ďalšie strany sa pohybujú s výraznejším odstupom pod hranicou desiatich percent. Štvrtá je opozičná SaS so ziskom takmer osem percent. Nasledujú KDH a SNS, ktoré získali tesne nad sedem percent.

Do parlamentu by sa ešte dostali Sme rodina (6,6 percent), OĽaNO (6,1 percent) a strana Za ľudí (5,5 percent).Pod hranicou zvoliteľnosti zostali Most-Híd so ziskom 4,3 percenta aj SMK, ktorej dôveruje 3,5 percenta opýtaných.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 13.8 až 19.8. na vzorke 1010 respondentov.

Politológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik komentoval pre HN výsledky prieskumu a uviedol, že kauza Michala Trubana nemala negatívny vplyv na preferencie progresívcov.

„To hovorí aj o tom, že nastavenie voličov a základná túžba je túžbou po zmene. A sú ochotní aj prepáčiť takéto poklesky lídra. Pre PS a Spolu je to pozitívne zistenie,“ hovorí Slosiarik.

Odborník však dodáva, že to ešte nemusí znamenať, že im to voliči prepáčia vždy. „Bola to prvá ťažšia skúška pre PS a Spolu a zdá sa, že sa im to podarilo prekonať.“  

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info