fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračný obrázok
PORADŇA

Carpe diem (pokiaľ ešte žijem)

CARPE DIEM – je nápis a nadpis, ktorý vnímame stále častejšie vôkol seba, vidíme vytetovaný na telách ľudí, počujeme v osobnej filozofii, vídame v masmédiách. Mnohí však doteraz netušia, čo tento pojem znamená.

Ide o termín z pozitívneho myslenia a pragmatického životného postoja. Doslova znamená, že „využi deň, ži naplno“. Je to latinský citát z básnikovho diela antického autora Horatia, ktorý znamená „využívaj deň“ v zmysle maximálneho využitia aktuálnych príležitostí s ohľadom na obmedzenú dĺžku ľudského života. Lebo život nie je večný a časobanka nášho sveta je najdrahšia banka človeka, prísne limitovaná. Je to filozofia – celosvetovo rozšírená  s dlhoročnou tradíciou a silnými koreňmi. Je to progresívne antistresové a protidepresívne náboženstvo v civilizovanom svete. Vhodné pre všetkých túžiacich po jednoduchom pokoji a šťastí.

Radosť má 8 pilierov a 6 stien

Predovšetkým pre tých, ktorým lezie na nervy konzumne-materiálny-spotrebný model života spoločnosti. To znamená hromadenie statkov, zbieranie peňazí a žitie podľa receptov, ktoré Vám ako IN a COOL doporučia ešte ľudsky nezrelé celebrity, zanôti zištne účelová reklama alebo tendenčne zištné falošné médiá.

Prirodzené a prírodné má prednosť pred všetkým umelým, tak káže najlepšia učiteľka všetkých čias – geniálna matička Príroda. Preto žiť čo najviac v prírode – je múdre, ukazuje cestu a pomáha dobre dobíjať baterku, oslobodzuje hlavu od stresu a boľavých ideí.

Medzi piliere štýlu „Carpe diem“ patria aj zásady:

  • Naplno využi dnešok, lebo včerajšok už nevrátiš a zajtrajška sa nemusíš dožiť.
  • Mysli pozitívne, ale nie naivne.
  • Úsmev – jediný vírus, ktorý lieči, preto ho treba rozširovať. Ide najmä o aktívny a pozitívny vzťah k ľuďom.
  • Radosť – nauč sa skutočne mať radosť a tešiť z maličkostí.

Pokora – kráľovná cností

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info