HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

NICHOLSONOVÁ ŠOKUJE: Výbor europarlamentu tajne spochybňuje nárok Slovenska na sídlo Európskej agentúry práce

Lucia Ďuriš Nicholsonová je z vývoja na našej politickej scéne sklamaná. Zdroj: TASR

Lucia Ďuriš Nicholsonová v piatok upozornila, že jeden z výborov Európskeho parlamentu spochybňuje nárok Slovenska na sídlo Európskej agentúry práce (ELA) v Bratislave.

„Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu (25. 9.) za zatvorenými dverami Confidential – Tajné stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr, celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ uviedla Nicholsonová v tlačovej správe.

Európska agentúra práce by mala svoju činnosť v Bratislave spustiť už čoskoro – v priebehu tohto roka.

ČO JE ZA TÝM? Sociálna poisťovňa zverejnila presné trasy a časy presunov peňazí, ktoré pre ňu preváža Bonul

„Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko,“ píše ďalej europoslankyňa.

Problém je v tom, že činnosť ELA patrí pritom do portfólia Výboru pre zamestnanosť a sociálnu inklúziu, ktorý vedie priamo Nicholsonová.

„Ako šéfka výboru, ale aj ako europoslankyňa z dotknutej krajiny si neviem vysvetliť, ako je možné, že ma o tejto iniciatíve neinformovali. Poslali mi len neprístupný email cez vnútorný systém, do ktorého však ako europoslankyňa, ani ako šéfka výboru nemám prístup,“ tvrdí Nicholsonová.

„DIKTÁT BRUSELU“ LETÍ Z OKNA: Väčšina Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ prospieva Slovensku

Táto informácia o utajenom stanovisku dokonca unikla a Nicholsonová sa k nej dostala len náhodou. „Okamžite som poslala ostrú žiadosť o stretnutie predsedníčke Výboru pre právne veci a zisťujem, čo všetko sa ešte deje za zatvorenými dverami,“ dodala europoslankyňa.

Nicholsonová sa chce sa šéfku Výboru pre právne veci obrátiť a povedať jej, že tento tajnostkárky prístup je nehodný inštitúcie, akou je Európsky parlament, ktorý by mal byť príkladom v transparentnosti. Taktiež podľa TASR „ubezpečila, že urobí všetko pre to, aby snahy o zmenu rozhodnutia o sídle ELA zvrátila“.

ĎALŠIA „NÁHODA“? Mihálika, ktorého zadržala NAKA, bude zastupovať ten istý advokát, ako Bödöra v prípade vraždy Jána Kuciaka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info