HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Návrh zákona o vnútrozemskej plavbe je veľmi pozitívny posun, tvrdí Pro-Danubia

TASR

Návrh zákona o vnútrozemskej plavbe, ktorý v piatok schválila vláda, je veľmi pozitívnym posunom v zámere rozšíriť verejnú osobnú dopravu aj na vodné cesty. Pre TASR to uviedol predseda Združenia obcí pre miestnu dopravu po Dunaji – Pro-Danubia Gabriel Mészáros. Krok vlády vníma aj ako posun pre pripravený projekt združenia – Dunajbus.

„Navrhovaná úprava zákona implementuje do slovenského právneho poriadku nariadenie Európskej komisie, ktoré hovorí o tom, že aj osobná vodná doprava je služba vykonávaná vo verejnom záujme,“ ozrejmil Mészáros. „Dáva preto predpoklad na to, aby bola podporovaná z verejných zdrojov, štátneho rozpočtu i financií samosprávnych krajov,“ dodal. Upozornil ďalej, že zákon neurčuje konkrétneho prepravcu, ale stanovuje, že pri schválenom projekte vodnej osobnej dopravy vyhlási štát verejné obstarávanie na prevádzkovateľa, u víťaza si bude rezort objednávať výkony.

Práve projekt Dunajbus, ktorý rozvíja zámer zriadiť pravidelnú vodnú osobnú dopravu po Dunaji do Bratislavy, označil minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) za najlepšie pripravený. Projekt ráta s vybudovaním šiestich nových prístavísk, a to Kyselica, Vojka, Eurovea, Aucafé, River Park, Devín, ktoré by doplnili tri existujúce – Šamorín, Hamuliakovo a Čunovo. Prepravu by malo zabezpečovať šesť plavidiel na ekologický pohon. Plánovaná je aj výstavba dvoch parkovísk pri prístavisku v Šamoríne v Hamuliakove, taktiež zabezpečenie vlnolamov i zázemia pre náhradné siedme plavidlo.

„Celý tento projekt, na vybudovanie ktorého je potrebných približne 70 miliónov eur, vieme prefinancovať z eurofondov, z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Musíme ale posúdiť udržateľnosť projektu, jeho rentabilnosť do budúcnosti,“ upozornil Érsek. Návrh zákona, ktorý vláda schválila, však dáva právny rámec na zavedenie verejnej lodnej dopravy a jej spolufinancovanie z verejných zdrojov,“ dodal.

Pre projekt Dunajbus sa v súčasnosti finalizuje štúdia realizovateľnosti, podľa Mészárosa by mala byť hotová do konca októbra. Rovnako projekt posudzuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií (MF) SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info