HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Severná Kórea nalieha na Trumpa, aby urobila „múdre a odvážne“ rozhodnutie, a aby opätovne nadviazali rokovania

AP

Pchjongjang vyjadril nádej, že Donald Trump vdýchne nový život do pozastavených rozhovorov o jadrových zbraniach, pričom amerického prezidenta vyhlásil za „odlišného“ od jeho predchodcov.

Trump by mal urobiť „rozumné a odvážne rozhodnutie“, pričom by mal ukončiť diplomatickú situáciu medzi USA a Severnou Kóreou, uviedol v piatok poradca ministerstva zahraničných vecí Kim Kye Gwan. Ďalej tvrdil, že budúce rokovania budú neužitočné, pokiaľ Washington bude aj naďalej trvať na tom, aby sa Pchjongjang vzdal svojho jadrového arzenálu, a to skôr ako dostane sankcie.

Kim pochválil Trumpa za to, že je „odlišný od svojich predchodcov v politickom zmýšlaní“, pričom dodal, že americký prezident by sa musel odtrhnúť od konvenčného prístupu Washingtonu k Severnej Kórei, aby sa rozhovory úspešne posunuli vpred.

„Ja a minister zahraničných vecí KĽDR budeme nasledovať budúce kroky Spojených štátov,“ dodal s využitím skratky oficiálneho názvu svojej krajiny – Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.

Trump naznačil, že čoskoro by sa mohlo uskutočniť ďalšie stretnutie so severokórejským vodcom Kim Jong-unom, pričom naznačil, že ich ďalšie stretnutie sa môže uskutočniť v Bielom dome.

Zatiaľ čo Pchjongjang zrejme berie Trumpa ako niekoho, s kým môže spolupracovať, to isté sa nedá povedať o ministrovi Miku Pompeovi. Minulý mesiac severokórejský minister zahraničia Ri Yong-ho označil Pompea za „smrtiaci toxín“ a „jedovatú rastlinu americkej diplomacie“.

Rusko do svojich medzinárodných rezerv pridalo za jeden týždeň 1,4 miliardy dolárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info