HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

AKO ZA TREST! Krutý prevoz väzňov zachytil dron na video!

The Telegraph

Transport so stovkami spútaných väzňov so zaviazanými očami a oholenú hlavou zachytil neznámy kameraman v čínskej provincii  Sin-ťiang. Tá je neblaho preslávená kvôli masovému umiestňovaniu ľudí ujgurskej národnosti do tzv. Prevýchovných táborov. Autenticitu videa potvrdil austrálsky expert.

Šokujúce video zverejnil v polovici septembra na youtube aktivista, vystupujúci pod užívateľským menom War on Fear (Vojna so strachom). Je na ňom zachytený prevoz stoviek väzňov, zrejme ujgurskej národnosti, do tzv. prevýchovného tábora v provincii Sin-ťiang na severe Číny.

Austrálsky expert z centra pre počítačovú bezpečnosť Nathan Ruser uverejnil obsiahlu správu, v ktorej podľa Guardianu záznam vyhotovený zrejme pomocou Drone dôkladne analyzoval, a to vrátane terénu a pozície slnka. Potvrdil, že ide o autentický záznam vyhotovený pravdepodobne v auguste 2018 na juhovýchode provincie.

Dmitrij Trenin: Ako Boltonov odchod ovplyvní vzťahy medzi USA a Ruskom

Guardian cituje analýzu, podľa ktorej čínske súdy, v pomere k počtu obyvateľov, poslali v provincii Sin-ťiang do väzenia desaťkrát viac ľudí ako v ktorejkoľvek inej provincii. Väčšina patrí k etnickej menšine Ujgurov, ktorej sa Číňania rozhodli prevychovať. OSN už v auguste 2018 uviedlo, že v krajine je zrejme zadržiavaných až 1 milión Ujgurov, ktorí majú podľa Číny byť v rámci boja s terorizmom poslaný na prevýchovu.

To sa údajne deje pomocou silného psychologického nátlaku. „Zaznamenali sme aj správy o mučení, krutom, neľudskom alebo ponižujúcom zaobchádzaní, vrátane sexuálneho zneužívania,“ uviedol napríklad Scott Busby z americkej Senátnej komisie pre zahraničné vzťahy. Na verejnosť preniklo podozrenie z nedobrovoľných odberov orgánov a iných protizákonných praktík, ku ktorým na územie táborov dochádza.

Takisto zvonka prevýchovných táborov musia Ujgurovia čeliť silnému tlaku. Ten zahŕňa odoberanie detí a ich posielanie na prevýchovu do sirotincov, posilnené sledovanie pomocou moderných technológií, likvidácii tisícov mešít a rozšírenie siete vojenských kontrolných stanovíšť v uliciach, takže ich život na slobode je v mnohých prípadoch podobný životu vo väzení. 

Proti tragickým pomerom, ktoré v provincii panujú, sa v stredu na pôde OSN vyslovilo viac ako 30 krajín, vrátane štátov Európskej únie a USA. „Spojené štáty sa rozhodli, že nebudú vidieť úsilie Číny a jej pokrok v boji s terorizmom a v deradikalizaci, ani počúvať spravodlivým hlasom o Sin-ťiangu od relevantných krajín a osobností,“ povedali na to čínski predstavitelia.

Turecko bude i naďalej nakupovať ropu a zemný plyn z Iránu, a to aj napriek sankciám, prehlásil Erdogan

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info