fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sme rodina navrhuje valorizáciu sirotských dôchodkov

tasr

Podľa hnutia Sme rodina štát na siroty zabúda. Poslanci preto predložili do parlamentu návrh na valorizáciu sirotských dôchodkov. V pléne si však návrh vypočulo len zopár poslancov, pretože sála je poloprázdna a zväčša vystupujú len samotní predkladatelia návrhov zákonov.

Podľa hnutia je strata jedného z rodičov pre deti v ktoromkoľvek veku vážnym emocionálnym aj existenčným zásahom do ich životov. „Sirotský dôchodok má byť ochranou dieťaťa pred doslova existenčnými problémami, v ktorých sa rodina a deti ocitnú. Sirotský dôchodok sa však podľa poslancov od roku 2004 nemenil,“ podotkla poslankyňa hnutia Petra Krištúfková.

V súčasnosti sa sirotský dôchodok počíta ako 40 % zo starobného či invalidného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič. Priemerný sirotský dôchodok tak v súčasnosti podľa poslancov predstavuje sumu 133,71 eura. Nárok na poberanie sirotského dôchodku má len dieťa, ktorého zosnulý rodič platil odvody do sociálneho systému, a dokonca jeho poberanie je podmienené počtom odpracovaných rokov úmerne k veku. „Tie rodiny, ktoré poberajú sirotský dôchodok, patria medzi tie najzraniteľnejšie. Preto si myslím, že politici by mali ukázať, že na ne myslia. Či tieto rodiny vnímajú cez štatistiku ako číslo, alebo ich vnímajú srdcom a cítia s tými ľuďmi. A to je najpodstatnejšie,“ poznamenala Krištúfková.

Cieľom návrhu poslancov je zvýšenie percenta, podľa ktorého sa vypočítavajú sirotské dôchodky. Hnutie navrhuje zvýšenie na 50 % zo starobného či invalidného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomrelý rodič pozostalého dieťaťa. „Postupne sa chceme dopracovať až na úroveň 60 %, pretože výška sirotských dôchodkov je naozaj nepostačujúca. Súčasný stav zďaleka nepokrýva náklady na základné životné potreby spojené s výchovou nezaopatreného dieťaťa,“ dodala Krištúfková.

Diskusia v pléne je v utorok dopoludnia minimálna. Vystúpili v nej zväčša len predkladatelia jednotlivých návrhov či pridelení spravodajcovia. Lídrovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi pre jeho neúčasť v pléne prepadlo poradie dvoch návrhov, a to návrhu novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov a tiež o sociálnom poistení. Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) pre jeho opakovanú neúčasť v pléne navrhne, aby sa o týchto dvoch bodoch programu na aktuálnej schôdzi už nerokovalo.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info