HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Najvyšší súd a generálna prokuratúra budú spolupracovať v oblasti dokumentácie a analytiky

TASR

Najvyšší súd SR (NS SR) a Generálna prokuratúra SR (GP SR) budú intenzívnejšie spolupracovať v oblasti dokumentácie a analytiky. Potvrdili to Memorandom o vzájomnej spolupráci, ktoré dnes podpísala predsedníčka NS SR Daniela Švecová a generálny prokurátor GP SR Jaromír Čižnár. Ako agentúru SITA informovala Kancelária NS SR, memorandum vytvára medzi oboma inštitúciami vzájomný priestor na výmenu informácií, najmä v oblasti právnych rešerší a analýz rozhodovacej činnosti.

Najvyšší súd sa venuje právnym rešeršiam a analýzam od 1. januára 2017, keď zriadil oddelenie dokumentácie, analytiky a komparatistiky. To sudcom Najvyššieho súdu poskytuje odborný servis v oblasti slovenskej a zahraničnej judikatúry. „Kvalitná analytická činnosť prispieva k zjednocovacej činnosti Najvyššieho súdu, čím sa zvyšuje predvídateľnosť súdnych rozhodnutí a zároveň znižuje súdivosť. Z pohľadu občana je to nesmierne dôležité, pretože tak zároveň skracujeme dĺžku súdnych konaní“, vysvetlila Švecová.

Výsledky činnosti oddelenia dokumentácie, analytiky a komparatistiky má po podpise memoranda k dispozícii už aj GP SR. Najvyšší súd jej poskytne výsledky právnych rešerší, preklady právnych dokumentov či prehľady rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj vybraných rozhodnutí vnútroštátnych súdov. „Treba zdôrazniť, že v žiadnom prípade nejde o dokument formálneho charakteru, ale o spoluprácu, ktorá významným spôsobom prispeje nielen k zjednocovaniu rozhodovacej činnosti súdov, ale minimálne v rovnakom rozsahu i aplikačnej praxi pri rozhodovaní prokurátorov,“ upresnil Čižnár. Strany memoranda každoročne v januári vyhodnotia vzájomnú spoluprácu a dohodnú si ďalšie odporúčania na jej zlepšenie. Prvé takéto stretnutie sa uskutoční začiatkom roka 2020.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info