fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Danko: Len dialóg je cesta ako bojovať so zlom, manipuláciou a egoizmom dnešnej doby

Andrej Danko, tasr

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrej Danko vystúpil s príhovorom na 4.euro-ázijskom fóre v kazašskom hlavnom meste Nursultan. Vo svojom prejave, ktorý mal hneď v prvom diskusnom bloku, medzi najvýznamnejšími účastníkmi, apeloval na potrebu medzinárodného dialógu. Len otvorená spolupráca totiž môže prispieť k riešeniu najväčších problémov, ktorým podľa účastníkov čelí dnešný svet.

„Väčšia Eurázia: Dialóg. Dôvera. Partnerstvo“. To je hlavné motto 4. ročníka euroázijského samitu predsedov parlamentov, ktorý sa koná v hlavnom meste Kazachstanu, Nursultan. Práve spolupráca medzi Európou a Áziou je kľúčová aj podľa predsedu NR SR Andreja Danka. Ten vystúpil na fóre s príhovorom hneď v úvodnom bloku medzinárodného fóra, na ktorom má zastúpenie 65 parlamentov a 16 medzinárodných organizácií.

„Musíme intenzívne pracovať na rozvíjaní spolupráce medzi Európou a Áziou. Vývoj v tomto geopolitickom priestore vplýva zásadnou mierou na svetové spoločenstvo. Naše pravidelné stretnutia sú preto čoraz významnejšie. Medzinárodná spolupráca, vrátane spolupráce národných parlamentov, je kľúčovou podmienkou riešenia týchto problémov,“ uviedol Danko. Vo svojom prejave preto vymenoval niekoľko problémov, ktoré sú podľa šéfa parlamentu najkľúčovejšie.

„Všetkých nás trápia otázky hospodárskej spolupráce a rozvoja, bezpečnosti a stability regiónu. Ale významná téma, ktorú by sme mali dnes riešiť, je aj digitálna agenda. Je dôležité, aby sme sa zamysleli nad vytvorením univerzálnych pravidiel pre digitálny priestor, kybernetickú bezpečnosť, ale aj zavádzanie daní na digitálne podnikanie.“

Ďalším z problémov je podľa neho aj riziko bezpečnosti. „Medzi najväčšie bezpečnostné hrozby súčasnosti patrí terorizmus. Plne podporujem zostavenie zoznamu teroristických organizácií. Musíme učiť našich ľudí pozitívne myslieť, nabádať ich k dialógu a vidieť výhody v rôznych kultúrach a jazykoch.“ Ako sa šéf parlamentu vyjadril, verí, že svetoví lídri budú riešiť konflikty diskusiou.

„Dialóg by nemal mať víťazov, ani porazených. Dialóg je o schopnosti formulovať svoje stanoviská, ale rovnako o tom, vedieť sa navzájom počúvať a nachádzať spoločné riešenia. Dovoľte vyjadriť presvedčenie, že dnešné rokovanie bude jasným odkazom, že len dialóg je cesta ako bojovať so zlom, manipuláciou a egoizmom dnešnej doby,“ uviedol na záver prejavu Danko.

Počas konferencie sa predseda NR SR zároveň stretol na bilaterálnych rokovaniach s predsedníčkou parlamentu Moldavskej republiky, s Zinajdou Petrovnou Grečanyjovou a takisto aj s predsedom Snemovne reprezentantov Národného zhromaždenia Bieloruska, s Vladimírom Pavlovičom Andrejčenkom. Témou rokovaní bolo takisto zintenzívnenie spolupráce, najmä v hospodárskej oblasti a obchode.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info