HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

TASR

Smer-SD nepôjde do vlády s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD). Reagoval tak na výsledky predvolebných prieskumov, ktoré naznačujú, že Smer-SD by po budúcoročných parlamentných voľbách vládu nemohol zložiť bez ĽSNS.

Igor Matovič (OĽaNO) zdôrazňuje, že ak chce voľby vyhrať opozícia, musí sa spojiť. Koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podľa neho rokujú len o registrovaných partnerstvách. Na stretnutie OĽaNO podľa Matoviča viackrát pozývalo zástupcov všetkých týchto politických subjektov, avšak tí ho odmietli. Predseda hnutia OĽaNO zakladá novú kresťanskú platformu, avšak pripúšťa koalíciu s KDH.

„Opozičným stranám som povedal, že keď chceme vyhrať voľby, v prvom rade nestrašme ľudí,“ tvrdí Matovič. Poslanci Smeru-SD podľa neho ľuďom nahovárajú, že pravicová vláda im zoberie všetky príspevky, bude súhlasiť s migračnými kvótami, zavedie registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi a uvoľnenú drogovú politiku, nič z toho však líder OĽaNO urobiť nechce. Podľa neho treba aj podať pomocnú ruku menšinám.

Tomáš zopakoval, že Matovič sa doteraz neospravedlnil za svoje stretnutie s obvineným Marianom K. Matovič reagoval, že nemá dôvod, keďže s ním nerobil žiadny biznis a pred niekoľkými rokmi sa s ním stretol len preto, lebo Marian K. mu napísal, že má informáciu o závažnom porušení zákona. Poslanec Smeru-SD doplnil, že Matovič podľa polície i daňových úradov ako podnikateľ okradol štát na daniach. Matovič tvrdí, že to nie je pravda a na daniach a odvodoch zaplatil 500 miliónov slovenských korún.

Na margo štátneho rozpočtu Tomáš hovorí, že tento rok vyrovnaný nebude, no nie je to žiadna tragédia. „Objavili sa nám vyššie výdavky týkajúce sa zdravotníctva a poľnohospodárstva,“ uviedol Tomáš. Dôležitými faktormi sú podľa neho aj colná vojna, brexit a ochladzovanie ekonomiky na celom svete. Hospodársky rast Slovenska tiež klesol, avšak stále je vyšší ako priemer Európskej únie.

Tento týždeň vláda schválila zvýšenie rodičovského príspevku a ďalšie sociálne opatrenia. „Minister financií navrhol rezortom opatrenia, ktorými môžu ušetriť 200 miliónov eur,“ vysvetlil Tomáš, ako bude vláda hľadať zdroje pre pokrytie týchto výdavkov. Návrh nového rozpočtu podľa neho vláda dostane do 9. októbra a schváliť ho musí do 15. októbra.

Podľa Matoviča bude v nasledujúcom roku deficit štátneho rozpočtu približne 250 eur na jedného človeka a je to preto, lebo štátne inštitúcie na Slovensku rozpočet vykrádajú. „Každý rok podvodníci spriaznení so štátom na DPH nezaplatia celkovo 2,3 miliardy eur,“ tvrdí Matovič. Preto chce lepší výber daní a to, aby štát išiel po krku podvodníkom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info