fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Volkswagen manipuloval s meraním emisií aj u svojich novších dieselov. Koncern toto tvrdenie popiera!

Driving.ca

Koncern Volkswagen podľa nemeckej televíznej a rozhlasovej stanice SWR zrejme manipuloval s meraním emisií aj u novších motorov emisnej normy Euro 6. Daný typ motora koncern namontoval od roku 2012 do státisícov áut, vrátane tých vyrábaných automobilkou Škoda. Postihnuté majú byť aj vozy Volkswagen, Audi a Seat. Koncern tvrdenie SWR popiera.

Z utajených dokumentov koncernu, ktoré má SWR k dispozícii, vyplýva, že motory série EA 288 majú softvér, ktorý rozpozná, či je auto v normálnej prevádzke, alebo sú u neho práve merané emisie. Vďaka tomu vozne môžu množstvo emisií upraviť tak, aby motory v testoch prešli. V normálnej prevádzke ich potom môžu produkovať viac.

„Auto spozná, či je práve testované,“ presvedčený je emisní expert Axel Friedrich, ktorý mal možnosť do materiálov z oddelenia technického vývoja Volkswagenu z konca roka 2015 nahliadnuť. Ak je vozidlo testované, pridáva podľa neho dostatok látky AdBlue, ktorá pomáha znižovať emisie. Keď ale testovaný nie je a je v normálnej prevádzke, používa AdBlue oveľa menej.

V interných materiáloch koncernu, ktoré má SWR k dispozícii, je reč o „rozpoznávaní cyklu“, v ktorom sa auto nachádza, a tiež o stratégiách dávkovania AdBlue v „cykle či mimo cyklus“.

Volkswagen, ktorý v minulosti manipuloval s meraním emisií u miliónov dieselových vozidiel, tvrdí, že autá s naftovým motorom EA 288 rôzne cykly nerozpoznávajú a tiež že neobsahujú žiadne nepovolené zariadenie, ktoré by množstvo emisií ovplyvňovalo.

Aktivisti zastavili vo Wolfsburgu vlak vezúci autá značky Volkswagen

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info