HLAVNÝ DENNÍK
tasr
SLOVENSKO

„Téma externých prostriedkov na modernizáciu letísk nie je pasé“, tvrdí Lajčák

Téma externých zdrojov na realizáciu modernizácie vojenských letísk nie je pasé. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD) pred stredajším rokovaním vlády.

„Stále beží medzirezortné pripomienkové konanie, existuje viacero nástrojov, ako získať externé zdroje,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. O zámeroch uskutočniť modernizáciu len z prostriedkov štátneho rozpočtu povedal, že to vníma ako politickú realitu.

„Táto téma bola zneužitá na vnútropolitickú spotrebu a toto je výsledok,“ uviedol na margo spochybňovania ponuky USA prispieť na modernizáciu letísk.

Napriek tomu si myslí, že stále existuje možnosť tieto zdroje získať. „Môžeme ich dostať v budúcom roku, ak budú v rozpočte a ak bude SR signalizovať, že má o tieto peniaze záujem. Kongres ich schváli na základe návrhu Pentagonu, ktorý ho predloží alebo nie, podľa rokovaní so zainteresovanými stranami,“ upozornil.

O amerických prostriedkoch na modernizáciu letísk Sliač a Kuchyňa sa hovorilo v rámci Dohody o obrannej spolupráci (DCA) s USA, ktorej cieľom je umožniť rozšírenú obrannú spoluprácu medzi Slovenskom a USA.

Ministerstvo obrany (MO) SR v gescii SNS vyjadrilo zdržanlivý postoj k celej záležitosti a rozhodlo sa na rokovaní o DCA nezúčastňovať. Kritici dohody upozorňovali na to, že dokument i financie sú zámienkou pre etablovanie amerických vojenských síl na území SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info