fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poslanci posunuli zadržiavanie vodičákov za podlžnosti na daniach do druhého čítania

tasr

Parlament posunul zadržiavanie vodičákov pre podlžnosti na daniach do druhého čítania. Vládny návrh novely daňového poriadku totiž zavádza tento nový druh daňovej exekúcie. Vo finálnej verzii by však od zadržiavania vodičských preukazov pre dlžoby na daniach mali byť oslobodení vodiči z povolania.

Voči nim nový druh daňovej exekúcie nebude môcť byť uplatnený. Rezort financií tak reagoval aj na zásadné pripomienky, ktoré k pôvodnému návrhu dostal napríklad aj od Ministerstva spravodlivosti SR.

„To znamená, že ak ide o daňový subjekt, ktorý je napríklad vodičom autobusu, tomuto vodičský preukaz zadržaný nemôže byť, nakoľko je potrebný na výkon jeho povolania,“ uvádza v návrhu rezort financií. Ak však ide o daňový subjekt, ktorý používa auto ako dopravný prostriedok na cestu do práce, exekúcia zadržaním vodičského preukazu sa bude môcť vykonať, pretože auto v tomto prípade nie je primárnou podmienkou na výkon jeho povolania.

Ministerstvo pritom tvrdí, že toto opatrenie má mať predovšetkým preventívny charakter. „Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ odôvodňuje tento návrh rezort financií.

Sopko: Ďakujem pani prezidentke za podporu boja proti klimatickej kríze

Návrh novely daňového poriadku obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sú podľa ministerstva financií zamerané najmä na zníženie administratívnej záťaže daňových subjektov. Upravujú sa ustanovenia týkajúce sa plnej moci, odkladu či platenia dane v splátkach, zjednodušiť sa má registračné konanie a navrhuje sa tiež ustanoviť zánik daňových nedoplatkov.

Súčasťou novely daňového poriadku sú aj zmeny v zákone o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Rezort financií napríklad navrhuje predĺžiť dobu na odoslanie údajov do systému eKasa v prípade, ak je pokladnica v off-line režime, zo súčasných 48 hodín na 96 hodín a skrátiť by sa mala aj doba vytlačenia bločku priamo na predajnom mieste. Pridáva sa tiež možnosť používania jednej eKasa pokladnice používanej v združení a zmierňuje tiež podmienky pri dodatočnom evidovaní paragónov do pokladnice eKasa.

Parlament pritom v stredu do druhého čítania posunul aj ďalšie vládne návrhy noviel z dielne rezortu financií. V prípade novely zákona o dani z pridanej hodnoty ide predovšetkým o transpozíciu európskej smernice zameranej na úpravy existujúcich a vytvoreniu nových pravidiel v cezhraničnom dodávaní tovarov medzi podnikmi v rámci Európskej únie.

Novelou zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu sa má zase zaviesť osobitné ustanovenie pre nabíjacie stanice pre elektromobily, oslobodenie od spotrebnej dane z uhlia pri technicky odôvodnených stratách či spresniť predmet dane a upraviť podmienky na uplatnenie zníženej sadzby dane na motorový benzín.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info