fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Opozícia chce odložiť rokovanie o novele týkajúcej sa ochrany prírody

TASR

Opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO) navrhuje, aby sa odložilo rokovanie o vládnom návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny, pretože nie je jasné, v akej podobe sa o ňom bude v stredu hlasovať. Koaliční poslanci a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) tvrdia, že prijatie návrhu je dôležité.

„Je tam viac nezrovnalostí, navrhujem, aby sme nepokračovali v rokovaní o tomto bode programu a odložili rokovanie až do splnenia podmienky, že do 24 hodín pred rokovaním a hlasovaním by sme mali mať všetky podklady k tomu, o čom sa bude hlasovať,“ vyhlásil v pléne počas stredajšej diskusie k návrhu zákona.

Poslankyňa Anna Zemanová (SaS) má podobný názor ako Fecko. „Dnes nikto nevie, v akej podobe máme tento zákon na hlasovanie a prerokovanie v Národnej rade SR, pretože spoločná správa obsahovala 119 bodov zmien,“ uviedla.

Ochranári podľa Zemanovej síce podľa novej legislatívy dostávajú viac kompetencií, ale zákon presne nehovorí, čo majú robiť a aké majú právomoci. „Odvoláva sa na vyhlášky, ktoré nie sú známe. Vytvára sa priestor aj na neistotu na ochranu prírody, ale aj na vlastníkov pôdy v chránených územiach,“ skonštatovala Zemanová.

Minister životného prostredia v pléne reagoval, že novela sa rodila ťažko a rezort sa snažil o konštruktívne rokovania. „Keď chceme posunúť ochranu prírody na Slovensku k lepšiemu, je to dôležitý krok, sme ešte ďaleko od toho, aby to bolo ideálne. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa situácia na Slovensku zlepšila,“ skonštatoval.

Podľa návrhu novely, ktorá je aktuálne v druhom čítaní, budú môcť štátni ochranári zabrániť výrubu v národných parkoch. Novela tiež navrhuje zrušiť viaceré výnimky, zakázať holorubný spôsob hospodárenia už od druhého stupňa ochrany alebo regulovať náhodnú ťažbu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info