fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV

Lesné požiare v Indonézií spôsobili zatvorenie škôl! Ľudia cez deň radšej nevychádzajú z domu

TASR

Niekoľko tisíc škôl bolo uzavretých v indonézskej provincii Riau kvôli hustému dymu, ktorý sa v oblasti šíri z lesných požiarov. Viac ako 400 škôl zrušilo vyučovanie taktiež v susednej Malajzii. Do východomalajsijského štátu Sarawak poslali úrady pol milióna ochranných rúšok. Problémy s dymom, ktorý spôsobuje rade obyvateľov dýchacie ťažkosti, sa opakujú v regióne každoročne. Väčšina požiarov býva založená úmyselne pri odlesňovaní pôdy.

Lesné požiare sužujú v posledných týždňoch časti indonézskeho ostrova Sumatra a tiež provincii Kalimantan na Borneu. Do boja s plameňmi bolo vyslaných tisíce vojakov a policajtov a hasičských lietadiel. Indonézsky úrad civilnej ochrany uviedol, že oheň už spálil 328 tisíc hektárov porastu.

Problémy s dymom má okrem Indonézie a Malajzie tiež Singapur, kde úrady vyzvali občanov, aby sa vyhýbali dlhému pobytu vonku a pokiaľ možno odložili náročné aktivity. „Ľudia, ktorí sa necítia dobre, predovšetkým starší občania a deti, ako aj ľudia s chronickými srdcovými a pľúcnymi ochoreniami by mali vyhľadať lekársku starostlivosť,“ uviedol singapurský úrad pre životné prostredie.

Pre požiare museli na ostrove Gran Canaria evakuovať niekoľko španielskych miest

Ekologické organizácie označujú za pôvodcu väčšiny požiarov pralesov a rašelinísk v Indonézii  papierenské spoločnosti a majiteľa plantáží, kde sa pestujú olejové palmy. Odlesňovanie pôdy pomocou ohňa je totiž lacnejšie ako iné spôsoby čistenia pozemkov. Firmy vypaľovanie pôvodnej vegetácie popierajú.

Susedné krajiny si v Indonézií každoročne na dym sťažujú, Jakarta avšak tento týždeň obvinenia odmietla a tvrdí, že lesné požiare horí aj v ďalších krajinách regiónu, vrátane Malajzie, Filipín, Papuy-Novej Guiney, Vietname, Východného Timoru a Thajska.

Najhoršie lesné požiare postihli Indonézii v roku 2015, kedy dymový smog pokryl veľkú časť juhovýchodnej Ázie. Podľa štúdie vedcov z Harvardovej a Kolumbijskej univerzity kvôli dymovým čiastočkám vtedy len v Indonézii predčasne zomrelo viac ako 90 tisíc ľudí.

Bolsonaro kritizoval Macronov návrh riešiť požiare v Brazílii na summite G7

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info