fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Druhý rokovací deň bude patriť vládnym návrhom, začína Sólymos

TASR

Druhý rokovací deň 49. schôdze parlamentu bude patriť vládnym návrhom. Minister životného prostredia (MŽP) László Sólymos uvedie návrh novely zákona o odpadoch. Vďaka novele by mali viaceré jednorazové plastové výrobky byť na Slovensku od roku 2021 minulosťou.

Zakázané budú jednorazové plastové taniere a príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší ako aj nádoby na potraviny, nápojové obaly a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu. Podľa MŽP sa spomínané plastové výrobky dajú jednoducho nahradiť ekologickejšími alternatívami na viacnásobné použitie. Zákaz už začiatkom roka schválila aj Európska únia.

Parlament v druhom čítaní prerokuje aj návrh zákona o zálohovaní nápojových obalov. Poslanci v hlasovaní rozhodnú o tom, či sa od roku 2022 budú na Slovensku zálohovať jednorazové nápojové obaly.

Ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš, z toho sa asi 60 percent podarí separovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách. MŽP predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach.

Danko požiada o preverenie zániku mandátu troch poslancov

Šéf rezortu financií Ladislav Kamenický plénu predstaví návrh novely zákona o správe daní (daňový poriadok). Cieľom predkladaného návrhu je zníženie administratívnej záťaže daňových subjektov a zefektívnenie niektorých ustanovení zákona.

V záujme zníženia administratívnej záťaže v registračnom konaní chce ministerstvo zrušiť povinnosť daňových subjektov nahlasovať správcovi dane čísla zriadených bankových účtov a navrhuje sa, aby registráciu k dani z príjmov vykonával správca dane z úradnej moci, na základe informácií získaných z príslušných registrov alebo na základe podaného daňového priznania.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info