fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
thenational.ae
ZAHRANIČIE

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva je znepokojená zo situácie v Kašmíre

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyjadrila v pondelok svoje znepokojenie nad bezpečnostnou situáciou v Kašmíre po tom, ako India minulý mesiac zrušila autonómiu prevažne moslimského regiónu Džammú a Kašmír. Informovala o tom agentúra AFP.

„Som hlboko znepokojená z dosahu, aký mali nedávne kroky indickej vlády na stav ľudských práv v Kašmíre,“ vyhlásila Bacheletová na pôde Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve.

Okrem iného v tejto súvislosti spomenula „obmedzenia internetu, komunikačných prostriedkov a práva na nenásilné zhromažďovanie, ako aj zatýkanie miestnych politických lídrov a aktivistov“. Podľa Bacheletovej slov „je dôležité, aby boli obyvatelia Kašmíru zapojení do rozhodovacích procesov, ktoré majú dosah na ich budúcnosť“.

Von der Leyenová predstavila svoj tím; rozdelenie portfólií oznámi v utorok

Vyhlásenie vysokej komisárky prišlo po tom, ako indické bezpečnostné zložky v nedeľu v kašmírskom meste Šrínagar rozohnali niekoľko náboženských procesií miestnych šiitov, ktoré sa konali pri príležitosti začiatku muharramu – prvého mesiaca islamského kalendára. Indická vláda následne opätovne sprísnila bezpečnostné opatrenia v regióne.

Ako upozorňuje AFP, napätie by mohlo v indickej časti Kašmíru znova vzrásť v utorok, keď sa koná významný šiitský náboženský sviatok Ášúrá. Hoci ide o sviatok, ktorý v tomto prevažne sunnitskom regióne slávia len menšinoví šiiti, predstavitelia miestnych sunnitských komunít pre AFP uviedli, že sa k procesiám pripoja, aby tak vyjadrili podporu svojim súvercom.

V utorok by mal na pôde Rady OSN pre ľudské práva vystúpiť aj pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší, pričom sa očakáva, že vo svojom príhovore sa bude venovať najmä otázke Kašmíru.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info