fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
REUTERS/Francis Mascarenhas
ZAHRANIČIE

Indická organizácia pre vesmírny výskum tvrdí, že našla stratený indický pristávací modul. Tím pokúša obnoviť kontakt

Indická organizácia pre vesmírny výskum tvrdí, že zistila, kde sa nachádza pristávací modul, ktorý sa stratil počas sobotného neúspešného pokusu pristáť na Mesiaci. Komunikácia s kozmickou loďou bola stratená v posledných okamihoch predtým, než sa mal dotknúť povrchu.

Podľa správ z ázijského portálu ANI, sa špičkovému technologickému vybaveniu na palube lunárneho obežníka Chandrayaan 2 podarilo zachytiť tepelný obraz strateného pristávacieho modulu. Tím sa snaží identifikovať jeho presnú polohu a vzbudiť nádej na obnovenie strateného kontaktu s týmto modulom.

Indickí predstavitelia vesmírneho programu pre indické média vyhlásili, že sa budú aj naďalej snažiť obnoviť kontakt s pristávacím modulom. Avšak aj po nedeľnom zistení, kde sa približne nachádza, nie sú príliš optimistický a počítajú s tým, že šanca na úspešné obnovenie komunikácie je dosť malá.

Cieľom projektu bolo poslať pristávací modul na nepreskúmanú južnú oblasť Mesiaca s ústrednou misiou na štúdium a mapovanie lunárnej vody. Nie je jasné, aké veľké škody utrpel pristávací modul, keď dopadol na povrch Mesiaca.

Vedúci indickej organizácie pre výskum vesmíru plače po nevydarenom pokuse o pristátie na Mesiaci (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info