HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Most-Híd rešpektuje rozhodnutie Nagya nekandidovať za stranu vo voľbách

TASR

Strana Most-Híd rešpektuje rozhodnutie Józsefa Nagya nekandidovať za ňu v budúcoročných parlamentných voľbách. Uviedla to hovorkyňa Klára Debnár v reakcii pre TASR.

Nagy sa rozhodol nekandidovať preto, lebo Most-Híd a SMK sa nedohodli na koalícii pre voľby, čo považuje za ďalšiu osudnú chybu. Táto nedohoda otvorila podľa Nagya priestor na vznik integračného maďarského hnutia. Spomína sa vznik hnutia Spolupatričnosť. Nagyovi je sympatické, lebo nikoho nevylučuje zo spolupráce.

„Napriek tomu, že prípravný výbor hnutia Spolupatričnosť v maďarskom jazyku nazval ‚zjednotením‘, samotná iniciatíva vytvára priestor na ďalšie rozdrobenie maďarských voličov,“ reagoval Most-Híd na spomínané hnutie.

Poradca Čaputovej a člen PS Pala uzavrel zmluvu s bratislavským magistrátom, pôsobí aj v Sorosovej OSF

Bývalý europoslanec a niekdajší minister životného prostredia za Most-Híd kritizuje nedohodu Mosta-Híd a SMK preto, lebo je tu riziko neúspechu maďarských strán, čím by menšiny prišli o zastúpenie v parlamente. V súvislosti s tvoriacim sa hnutím Nagy uviedol, že mu je zatiaľ sympatické, lebo nikoho nevylučuje zo spolupráce, nie je to formálna strana nejakého lídra a nemalo by byť závislé od sponzorov alebo zahraničných vlád.

Nagy pripúšťa, že platforma, akou by mala byť Spolupatričnosť, by bola pre neho komfortnejšia ako kandidačná listina SMK. Myslí si, že by to bolo lepšie aj pre Maďarské fórum, ktoré založil jeho bývalý spolustraník Zsolt Simon.

Most-Híd a SMK rokovali o spolupráci pre voľby počas leta, ale napokon sa nedohodli. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár po rokovaní republikovej rady jeho strany uviedol, že SMK neustúpila od svojich požiadaviek, medzi ktorými bola aj deľba kandidátky v pomere 50 na 50. SMK tiež podľa neho trvala na tom, že ani jeden z lídrov strán nebude viesť ich spoločnú kandidátku. Po nedohode sa objavili informácie o možných odchodoch ľudí z Mosta-Híd, čo však vládna strana odmietla a označila ich za špekulácie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info