Danko rokoval s predsedami parlamentov Rakúska a ČR
31 | 08 | 2019 I TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) rokoval v sobotu na zámku v rakúskej obci Grafenegg s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radkom Vondráčkom a predsedom Národnej rady Rakúska Wolfgangom Sobotkom. Témou stretnutia predsedov parlamentov v Slavkovskom formáte (Slovensko, Česko, Rakúsko - S3) bol rok 1989 z troch rôznych perspektív, budúcnosť Európskej únie a medziparlamentné vzťahy.


Podľa predsedu NR SR Danka išlo o "klasické stretnutie Slavkovského formátu", na pôde ktorého dochádza k výmene informácií o fungovaní národných rád a parlamentov.

"Jednak si vymieňame informácie o našich vzťahoch s Európskym parlamentom, vzájomne si vymieňame informácie v legislatívnych iniciatívach. Spoločne sme sa zaoberali napríklad oblasťou spoločného etického kódexu. Takisto sa na tejto pôde bavíme aj o rokovacích poriadkoch. Je dôležité, aby predsedovia parlamentov komunikovali a vymieňali si tie skúsenosti," priblížil Danko novinárom ešte pred začiatkom rokovania.

Sobotňajšie stretnutie v knižnici zámku Grafenegg je však podľa Danka predovšetkým v kontexte pripomenutia si výročia roku 1989. "My s Čechmi sme túto situáciu prežívali tak, že sme vnímali Rakúsko ako jeden symbol, že tu je demokracia. Veľmi dobre si pamätáme obdobie, kedy prvýkrát sme mohli vstúpiť na územie Rakúska. Dnes je to samozrejmosť," povedal Danko.

Od Rakúska sa podľa neho dá veľa naučiť. Ako hlavný príklad spomenul oblasť infraštruktúry či cestovného ruchu. Upozornil na "veľké množstvo návštevníkov", ktorí do Rakúska chodia, i na miestne "cyklotrasy, dobré víno, penzióny či miesta, kde sa dá kultúrne vyžiť". Rakúsko je aj dnes takmer 30 rokov po páde železnej opony pre Slovensko "vzorom vo veľa veciach", poznamenal predseda NR SR.

Premiér: Je naším morálnym záväzkom,vždy sa postaviť voči akémukoľvek zlu
Obeta partizánov je pre nás morálnym odkazom, aby sme vždy tvrdo konali voči tým, ktorí sa dnes snažia prepisovať dejiny, poľudšťovať fašistický režim a popierať holokaust. Uviedol to v sobotu vo svojom príhovore počas osláv 75. výročia Slovenského... Čítať ďalej
31 | 08 | 2019 | SiTA


Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Vondráček pripomenul, že Slavkovský formát funguje na medzivládnej úrovni od roku 2015. "My hľadáme nejaké spoločné pozície v rámci Európy. Za chvíľku budeme asi bez Veľkej Británie, budeme mať novú Európsku komisiu, teraz je nový Európsky parlament," povedal Vondráček.

Pojem Vyšehradskej štvorky (V4) je podľa jeho slov v Európe známym. "Málo sa vie, že existuje niečo ako Slavkov. My sme tu dnes, aby sme sa bavili o tom, ako viesť dialóg s Európou," uviedol a dodal, že práve tento formát je tak jedným z hlavných spôsobov spolupráce s Rakúskom.

Podobne ako pre Danka aj pre Vondráčka bolo Rakúsko prvým miestom, kam po páde železnej opony vycestoval.

Pokiaľ ide o vzťahy formátu S3 v rámci Európskej únie, podľa Vondráčka je Rakúsko v mnohých otázkach "na našej strane". "Naša stabilita a naše, povedzme, triezve názory by mali byť v Európe vypočuté. Rakúsko nám veľa pomohlo v rámci svojho predsedníctva v Európskej únii," konštatoval. Viedeň podľa neho napríklad pomohla otočiť kormidlom, keď sa v rámci EÚ riešili migračné kvóty.

"Európskej únii chýba vízia a jednou z tých vízií z pohľadu Slavkova je rozšírenie o juhovýchodnú Európu o západný Balkán. S touto témou chceme, aby nás vypočuli," uzavrel predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Vondráček.