HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

DOHODOL SA FICO S PELLEGRINIM? Niet divu, pre Smer bol vždy záplatou na „problémové diery“

tasr

Peter Pellegrini si zrejme zvolil ten pohodlnejší variant jeho ďalšieho pôsobenia v slovenskej politike.

Informácie, ktorými Hlavný denník až donedávna disponoval, poukazovali na definitívny koniec Pellegriniho v strane Smer. Nové kuloárne informácie ale naznačujú, že dohoda s predsedom strany Robertom Ficom je na viac než dobrej ceste.

Je jasné, že Pellegriniho „revolucionárske“ reči navnadili slovenskú verejnosť k tomu, aby sa ľuďom naraz zdal ako „nový vietor“ v politike.

Aj by sa človek pousmial nad tým, že tento fenomén sa na Slovensku deje naraz v dvoch prípadoch – ľudia zabudli na Pellegriniho minulosť tak, ako zabudli na dlhoročné pôsobenie Miroslava Beblavého v politických vodách. Zabudlo sa na to všetko, čo si už spoločne Fico s Pellegrinim „odskákali“.

Vezmime si Pellegriniho stranícku kariéru – začínal ako asistent poslanca a vyštveral sa až na post predsedu vlády. Vždy sedel tam, kde Smer potreboval dosadiť niekoho spoľahlivého. Taká záplata na všetko.

AKTUALITA: Pellegrini nepriamo vyzval Jankovskú, aby zvážila svoje zotrvanie vo funkcii

Pellegrini pôsobil ako minister školstva, minister informatizácie, bol predsedom Národnej rady a nakoniec sa stal aj predsedom vlády. Kritiku do vlastných radov sme ale mali možnosť od neho počuť až po tom, ako sa stal premiérom v súvislosti s vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. V tom čase musel podľa medializovaných informácii dokonca vytiahnuť tú najsilnejšiu kartu, ktorú mal k dispozícii – ak by Gašpar neodišiel, podal by demisiu a Ficovi by sa zrútil jeho domček z karát.

Aj pre tieto náznaky „svojprávnosti“ sa zabudlo na to, že Fico je majster v populizme vo vyjednávaní. Dvojnásobne to platí pri „jeho ľuďoch“, napríklad aj straníkoch Smeru.

Fico sa o „svojich“ vedel vždy postarať, narozdiel od takého Mikuláša Dzurindu. Svedčí o tom aj to, ako to celé Dzurindovi „krachlo“ omnoho skôr a Fico sa, síce zubami-nechtami, ale stále drží v najvyšších kruhoch slovenskej politiky.

Pellegriniho pasivita z časti pramení aj z regiónov, kde nezacítil dostatočnú podporu. Čo by sa len stalo „starej garde“, ktorá má svoje biznisy a kšefty už dávno porozbiehané na roky dopredu, a naraz by sa musela báť o svoje stoličky? Túto premennú si musel uvedomiť aj Pellegrini, ktorý síce môže v prípade odtrhnutia sa od Smeru rátať s istou podporou, či už straníkov alebo verejnosti, no to mu nestačí.

GAŠPAR OSTRO REAGUJE: Pellegrini by mal radšej uvažovať o vstupe do Progresívneho Slovenska

Ako sa už traduje dlhé roky, moc je ako kokaín – pre bežného človeka teda nepredstaviteľný stav mysle človeka, ktorý je na niečom závislý, v tomto prípade od moci vládnuť. Akonáhle by ste ho ale od moci odtrhli, mohli by ste pozorovať abstinenčné príznaky, ktoré by ste nevideli ani na Hraničnej ulici v Bratislave. Neveríte? Pozrite si fotografie, videá, či tlačové konferencie Roberta Fica po tom, ako musel odstúpiť z postu premiéra.

Práve preto je Pellegriniho aktuálna pozícia vysvetliteľná a pochopiteľná. To, či je pre Slovensko a Slovákov táto pozícia prospešná, je už vec druhá, tak či tak ju bude musieť Pellegrini obhájiť pred voličmi. Aj preto si stále necháva zadné vrátka otvorené a nezavrhuje žiadnu možnosť. Aspoň zatiaľ.

Pellegriniho odchod zo Smeru je na spadnutie. Jeho „súboj o moc“ s Ficom je len divadlom pre verejnosť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info