"Musíme vyjadriť úctu a vďaku všetkým,ktorí riskovali a obetovali životy", vyhlásil Danko
21 | 08 | 2019 I TASR

V deň výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa treba vyjadriť úctu a poďakovanie všetkým, ktorí riskovali a obetovali životy, aby sa vzopreli. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) v súvislosti s výročím. Postup vojsk Varšavskej zmluvy označil za veľkú chybu.


"V tento deň musíme vyjadriť úctu a poďakovanie všetkým, ktorí riskovali a obetovali životy, aby sa vzopreli. Na čele s charizmatickým a ľudským Alexandrom Dubčekom," uviedol pre TASR Danko. Zdôraznil potrebu pripomínať si históriu, najmä udalosti zasahujúce do vývoja Slovenska.

"Už nikdy nesmieme dovoliť, aby na území Slovenska boli akíkoľvek cudzí vojaci," podotkol aj v súvislosti s ponukou USA na rekonštrukciu slovenských letísk.

Rok 1968 považuje za "silný pre Slovákov". "Bolo veľkou chybou vojsk Varšavskej zmluvy, že tak postupovali," povedal Danko a skonštatoval, že mnohí si vtedy mysleli, "že nás ideológia socializmu spája. Opak však bol pravdou".

Predsedom Najvyššieho súdu chcú byť Harabin, Macejková, Bajánková a Mesiarkinová
Sudcovia Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová a Jana Bajánková sú kandidátmi na post predsedu NS SR. Voľba predsedu sa bude konať 9. septembra na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady, ktorá o tom informuje na... Čítať ďalej
21 | 08 | 2019 | TASR


Za silnú časť histórie považuje tiež odchod sovietskych vojsk v roku 1990. "Je škoda, že Michail Gorbačov k tomu pristúpil tak neskoro," podotkol.

Vojská Varšavskej zmluvy začali s inváziou územia Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. V dôsledku okupácie Československa zahynulo viac ako 100 ľudí a stovky obyvateľov boli zranené.

Táto invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia Československa mala zastaviť, a aj zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.