fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
FOTO TASR - Jakub Kotian
SLOVENSKO

Odmietame všetky pokusy oslabovať ochranu Schengenského priestoru pred nelegálnou migráciou, prehlásil Paška

Slovenská národná strana je vážne znepokojená vyhlásením končiacej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá bez vytvorenia fungujúcich zberných táborov na africkej pôde a doriešenia otázky ich financovania, nezodpovedne požaduje opätovné zavedenie „tzv. EURÓPSKEJ misie“ na záchranu utečencov v Stredozemnom mori.

Od roku 2015, keď kancelárka Merkelová na stanici v Nemecku s veľkou slávou privítala prvých nelegálnych migrantov (čím spustila doposiaľ nevídanú a neudržateľnú vlnu nelegálnej migráciu do Európy) sa Európska únia s dôsledkami jej vtedajších protiprávnych krokov dodnes nedokázala vyrovnať.

V rámci jedného z vtedajších improvizovaných opatrení tzv. európskej „záchrannej“ misie Sophia boli od roku 2015 v Stredozemnom mori z nafukovacích člnov (vyslaných na more pašerákmi ľudí) pozbierané a do Európy pozvážané desiatky tisíc nelegálnych migrantov.

Operácia Sophia bola po čase vyhodnotená, ako nevydarený projekt, pretože viedla k masívnemu, nekontrolovateľnému rozširovaniu biznisu prevádzačských gangov a mafie na severe Afriky, pri neudržateľne narastajúcom ohrození a riziku prevádzaných osôb.

Opätovný návrat k zavádzaniu Slovenskou republikou (ako aj mnohými ďalšími štátmi EÚ) už odmietnutých mechanizmov „európskej“ migračnej politiky, ako sú napr. otvorená schengenská hranica, Bruselom organizované zvážanie „stroskotaných“ migrantov do európskych prístavov a ich následné prideľovanie, či prerozdeľovanie členským štátom sú pre Slovenskú národnú stranu absolútne neprijateľnými riešeniami.

Preto SNS žiada Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, aby dôsledne hájilo prijaté politické pozície Slovenskej republiky k opatreniam v oblasti migrácie a VEREJNE, DÔRAZNE odmietlo všetky pokusy, tak kancelárky Merkelovej, ako aj odchádzajúcich, či nových členov Európskej komisie oslabovať ochranu Schengenského priestoru pred nelegálnou migráciou.

Súčasne žiada MZV a EZ, aby prostredníctvom svojho zastúpenia pri EÚ požiadalo končiaceho predsedu Európskej komisie J. C. Junckera a končiacu Vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku F. Mogherini o vypracovanie a zverejnenie odpočtu výsledku ich päťročnej práce na vyriešení jednoduchej úlohy: Zabezpečiť, aby stroskotanci zachránení pri afrických brehoch mohli byť vylodení na tú pevninu, z ktorej vyplávali.

DRUCKER: Fico ma explicitne požiadal, aby som Gašpara neodvolával

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info