fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mexický protest proti násiliu voči ženám poznačili výtržnosti

Pri protestnom pochode proti násiliu voči ženám došlo v mexickej metropole k výtržnostiam. Stovky žien demonštrovali v piatok večer miestneho času v centre mesta po tom, ako dve tínedžerky nezávisle od seba uviedli, že ich v Mexiku v uplynulých dvoch týždňoch znásilnili policajti. Informovala o tom agentúra DPA.

Na viacerých miestach boli počas protestu založené požiare – terčom podpaľačstva sa stala okrem iných policajná stanica a pamätník nezávislosti Mexika. Zamaskované ženy okrem toho zničili autobusovú zastávku a poškodili viaceré policajné vozidlá. Viacero ľudí postriekali farbou.

Neznámy muž tiež udrel v priamom prenose päsťou televízneho reportéra. Podľa médií utrpelo pri proteste zranenia 17 ľudí vrátane 14 policajtov a dvoch novinárov.

Demonštrácie sa konali aj v predošlých dňoch s požiadavkou na spravodlivosť pre obete znásilnenia. Sedemnásťročné dievča uviedlo, že ho znásilnili viacerí policajti 3. augusta, keď sa večer vracalo domov. V druhom prípade 16-ročné dievča obvinilo zo znásilnenia policajta v múzeu, kde bolo na praxi.

Starostka Mexika Claudia Sheinbaumová oznámila, že šiestich policajtov suspendovali.

Z údajov OSN vyplýva, že v Mexiku zažili určitú formu násilia dve tretiny žien vo veku nad 15 rokov, pričom v posledných 25 rokoch v krajine zabili približne 35.000 žien pre ich pohlavie.

Trump hovoril s bezpečnostnými činiteľmi o mierovej dohode s Talibanom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info