HLAVNÝ DENNÍK
tasr
ZAHRANIČIE

Zastavte zabíjanie civilistov, OSN vyzvala Afganistan po správe o vládnom útoku

Organizácia Spojených národov vyjadrila v stredu vážne znepokojenie nad správami, že pri operácii afganských bezpečnostných síl vo východnej provincii Paktíja, neďaleko hranice s Pakistanom, bolo zabitých 11 civilistov.

Počet zabitých civilistov v Afganistane sa zvyšuje aj napriek pokusom Spojených štátov a radikálneho hnutia Taliban vyrokovať dohodu o ukončení 18 rokov trvajúcej vojny.

Hlavná afganská tajná služba, Národné riaditeľstvo pre bezpečnosť (NDS), uviedla, že operácia v provincii Paktíja sa zameriavala na úkryt Talibanu a že medzi 11 mŕtvymi militantmi boli aj dvaja velitelia.

Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA) oznámila, že je vážne znepokojená smrťou civilistov pri pátracej operácii a prípad už vyšetruje tím pre ľudské práva.

„Zistiť zodpovedných je nevyhnutné. Ubližovanie civilistom musí prestať,“ napísala UNAMA na svojom účte na Twitteri.

Politik pôsobiaci v oblasti uviedol, že vládne sily zaútočili na stretnutie študentov počas moslimského sviatku obetovania Íd al-adhá.

„Univerzitný študent pozval svojich spolužiakov na večeru,“ povedal pre agentúru Reuters člen provinčnej rady v Paktíji, Alláh Mír Chán Bahramzáí.

„Neskoro večer bezpečnostné sily obkľúčili dom, vyviedli obete z hosťovského domčeka a jedného po druhom ich zastrelili,“ spresnil Bahramzáí z provincie do telefónu.

Tajná služba NDS uviedla, že pri razii skonfiškovali zbrane a strelivo. „Operácia sa uskutočnila na základe získaných tajných informácií o úkryte/stredisku Talibanu a nevyžiadala si žiaden život civilistu,“ zdôraznila služba vo vyhlásení.

OSN uvádza, že v prvej polovici tohto roka bolo zabitých alebo zranených takmer 4000 civilistov. Medzi týmito obeťami je veľký nárast takých, ktoré spôsobili vládni vojaci a zahraničné sily pod vedením USA.

Najviac obetí medzi civilistami je pri pozemných útokoch a zrážkach, po nich nasledujú bombové útoky a nálety, napísala UNAMA v správe minulý mesiac.

Násilie nepoľavuje ani napriek tomu, že Taliban a USA oznámili významný pokrok v rozhovoroch o dohode, na základe ktorej by sa mali americkí vojaci z krajiny stiahnuť a Taliban by sa výmenou za to zaviazal, že Afganistan nebude využívaný ako základňa pre útoky militantov.

Najnovšie kolo rozhovorov sa skončilo v pondelok 12. augusta bez záverečnej dohody. Termín ďalšieho kola neoznámili.

Pakistanský premiér vyjadril podporu obyvateľom indickej časti Kašmíru

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info