fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pakistan bude v prípade indickej agresie v Kašmíre bojovať až do konca

Pakistanský premiér Imrán Chán varoval v stredu Indiu, že jeho krajina je pripravená odpovedať na akúkoľvek indickú agresiu v Kašmíre, pričom zdôraznil, že je načase dať Naí Dillí príučku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Pakistanská armáda disponuje overenými informáciami, že plánujú (India) urobiť niečo v pakistanskom Kašmíre, avšak my sme schopní a pripravení dať tvrdú odpoveď,“ vyhlásil Chán počas televízneho príhovoru z mesta Muzaffarabád – centra pakistanskej časti Kašmíru.

„Rozhodli sme sa, že v prípade, ak sa India dopustí akéhokoľvek narušenia, budeme bojovať až do konca. Nastal čas, dať vám (Indii) príučku,“ dodal premiér.

Ako pripomína agentúra, ide o značnú eskaláciu rétoriky oproti minulému týždňu, keď predstavitelia pakistanskej vlády uviedli, že „vylučujú vojenské riešenie“ vzniknutého konfliktu.

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom – Aksai Čin – ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.

Pakistanský premiér vyjadril podporu obyvateľom indickej časti Kašmíru

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info