fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pochovali päť jadrových inžinierov, ktorí zahynuli pri teste rakety

Valery Matytsin / TACC

Tisícky ľudí sa v pondelok v ruskom meste Sarov zúčastnili na pohrebe piatich ruských jadrových inžinierov, ktorí zahynuli vo štvrtok pri výbuchu počas testovania novej rakety. V Sarove sa nachádza hlavné ruské výskumné centrum jadrových zbraní, pripomína tlačová agentúra AP.

Ruské ministerstvo obrany spočiatku tvrdilo, že explózia na testovacej lokalite vojenského námorníctva Njonoksa na severovýchode Archangeľskej oblasti zabila dve osoby a ďalších šesť zranila. Štátom kontrolovaný atómový koncern Rosatom ale neskôr priznal, že pri incidente zomrelo päť jeho pracovníkov a zranenia utrpeli tri ďalšie osoby.

Rosatom ďalej oznámil, že výbuch nastal vo chvíli, keď inžinieri testovali „jadrový zdroj pohonu“ pre raketu. Miestne úrady v neďalekom meste Severodvinsk informovali o krátkom náraste úrovne radiácie nad bežný priemer, ku ktorému došlo po výbuchu. V súvislosti s výbuchom bude pre lodnú dopravu mesiac uzavretá časť Dvinského zálivu.

Ministerstvo obrany v Moskve predtým ubezpečilo, že výbuch nespôsobil únik rádioaktivity. Guvernér Archangeľskej oblasti Igor Orlov zdôraznil, že nebol dôvod na evakuáciu civilného obyvateľstva.

MIMORIADNA SPRÁVA: Dvaja ľudia zomreli pri výbuchu vo vojenskom výcvikovom stredisku v oblasti Arkhangelsk

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info