Ombudsmanka reaguje na podnety rodičov k zvyšovaniu poplatkov za škôlky podľa bydliska
08 | 08 | 2019 I SITA

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová reagovala na podnety rodičov k zvyšovaniu poplatkov za škôlky podľa bydliska. Ako informovala na sociálnej sieti Facebook, požiadala o stanovisko dotknutú samosprávu – mestskú časť Bratislava-Petržalka, ako aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.


Zároveň vyžiadala vyjadrenie aj od Generálnej prokuratúry SR, ktorá podľa medializovaných informácií zvyšovanie poplatkov na základe miesta trvalého pobytu nepovažuje za diskriminačné.

„Po doručení vyjadrení a ich vyhodnotení zaujmem k problematike stanovisko a zvážim aj uplatnenie svojich ďalších kompetencií, vrátane možnosti iniciovať konanie o súlade právnych predpisov na Ústavnom súde Slovenskej republiky," napísala v statuse.

Ombudsmanka na Facebooku vysvetlila, že na Kanceláriu verejného ochrancu práv sa obrátili rodičia, ktorí namietali odlišné zaobchádzanie s deťmi pri určovaní poplatku za ich vzdelávanie v materskej škole.

„Nesúhlasia s tým, že sumy sú výrazne rozdielne a líšia sa len na základe miesta trvalého pobytu detí. Pri preskúmavaní podnetu som sa stretla s problémom odlišného postoja viacerých inštitúcií k ústavnej akceptovateľnosti takejto právnej úpravy," podotkla, pričom prízvukovala, že jej cieľom je prispieť k riešeniu situácie.

TRUBAN PRIZNAL UŽITIE LSD: Aj marihuanu vyskúšal viackrát, povedal v novom videu
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban sa na novozverejnenom videu priznal, že neužil marihuanu len raz, ako povedal pre SME, ale viackrát. Zároveň sa priznal, že pred dvanástimi rokmi mal aj LSD. Čítať ďalej
08 | 08 | 2019 | Peter Bachan


O tom, že prokuratúra nepovažuje za diskriminačné, ak obce pri prijímaní detí do materskej školy uprednostnia deti rodičov, ktorí v nej majú trvalý pobyt, agentúru SITA minulý týždeň informovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Vyplynulo to totiž z listu Generálnej prokuratúry SR adresovanom tomuto združeniu. ZMOS sa na prokuratúru obrátilo, pretože medzi ním a ministerstvom školstva už dlhšie pretrváva nesúlad vo výklade zákona.

„Orgány prokuratúry nepovažujú za diskriminačné, ak obce pri rozhodovaní vo veciach prijímania detí do materských škôl a určovania výšky mesačného príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu nákladov za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou si vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach upravia podmienky tak, že preferujú deti a rodičov s trvalým pobytom na území obce, ktorá zriadi materskú školu,“ uviedla v liste Generálna prokuratúra SR.

Ministerstvo trvá na tom, že pri prednostnom prijímaní musia materské školy dodržať predovšetkým zákonné podmienky. Takými sú podľa neho napríklad dovŕšenie piateho roku veku dieťaťa alebo odloženie začiatku povinnej školskej dochádzky. Ďalšie podmienky môže stanoviť len riaditeľ či riaditeľka materskej školy, nie jej zriaďovateľ, teda obec.

Nesmú byť pritom v rozpore s platnou legislatívou, napríklad s antidiskriminačným zákonom. Vyplynulo to z vyjadrenia, ktoré agentúre SITA minulý týždeň poskytol tlačový odbor ministerstva školstva. Všeobecne záväzným nariadením môže obec určiť len výšku mesačného poplatku rodiča, tvrdí ministerstvo.

DÝKA DO CHRBTA? Rajtár ešte v júni vyzval Sulíka, aby odstúpil ako predseda SaS
Predseda strany SaS Richard Sulík v rozhovore pre Denník N prezradil, že ho ešte v júni vyzval poslanec za SaS Jozef Rajták k odstúpeniu z funkcie predsedu strany. Čítať ďalej
08 | 08 | 2019 | Peter Bachan