fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo veku 94 rokov zomrel dokumentarista D. A. Pennebaker

wikipedia

Vo veku 94 rokov zomrel oceňovaný dokumentarista D. A. Pennebaker. Filmár, ktorému v roku 2012 udelili čestného Oscara, skonal prirodzenou smrťou vo štvrtok 1. augusta v jeho dome na Long Islande. V e-maile o tom informoval jeho syn Frazer Pennebaker.

Donn Alan Pennebaker, ktorého otec bol komerčný fotograf, sa narodil v roku 1925 v Evanstone, v štáte Illinois. Vyštudoval strojárstvo na Yaleovej univerzite, pričom svoje znalosti neskôr využil pri vylepšovaní filmárskej techniky. Svoj prvý krátky film Ranný expres nakrútil v roku 1953.

Priekopník modernej dokumentaristiky režíroval viac ako 20 celovečerných dokumentárnych filmov, napríklad Neobzeraj sa (1967), Monterey Pop (1968), Ziggy Stardust a the Spiders from Mars (1973), Moon over Broadway (1997), Kings of Pastry (2009) alebo Vojnová miestnosť (1993), ktorý mu v roku 1994 spolu s Chrisom Hegedusom vyniesol nomináciu na Oscara.

Počas svojej viac ako šesť desaťročí trvajúcej kariéry Pennebaker inšpiroval celé generácie filmárov. Je považovaný za jedného zo zakladateľov dokumentárneho štýlu cinéma vérité, ktorého vznik sa spája s jeho spoluprácou na filme Primárky (1960) Roberta Drewa o živote amerických demokratických prezidentských kandidátov Johna F. Kennedyho a Huberta H. Humphreyho.

Venoval sa aj písaniu, maľovaniu a krátko pracoval v reklame.

Pravidlá hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov treba zmeniť, hovorí šéf NKÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info