fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

VEĽKÁ BRITÁNIA: Hlasovanie konzervatívcov o novom lídrovi sa skončilo. Niekoľko členov Mayovej kabinetu uviedlo, že rezignujú

TASR

V pondelok sa vo Veľkej Británii skončilo hlasovanie o budúcom lídrovi Konzervatívnej strany a novom britskom premiérovi.

Členovia Konzervatívnej strany si mohli vybrať spomedzi dvoch zostávajúcich kandidátov – bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona a súčasného šéfa tohto rezortu Jeremyho Hunta. Svoje hlasovacie lístky mali možnosť odovzdať do 17. hodiny miestneho času (18. hodina stredoeurópskeho letného času), víťaza oznámia v utorok. Ten hneď nasledujúci deň prevezme úrad britského premiéra od odstupujúcej premiérky Theresy Mayovej.

Počet voľných pracovných miest v Írsku pre brexit klesol

Silným favoritom voľby je Boris Johnson, ktorý okrem ministerského postu bol aj starostom Londýna. Jeho kritici odmietajú jeho sľub, že Veľká Británia odíde z Európskej únie (EÚ) 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej. Jeho súper Jeremy Hunt uviedol, že dokáže vyjednať novú dohodu „do konca septembra“ a očakáva, že Británia z EÚ odíde do Vianoc.

Niekoľko členov Mayovej kabinetu oznámilo, že rezignujú na svoj post predtým, ako by ich Johnson mohol odvolať pre ich nesúhlas s opustením únie bez dohody, ak sa nepodarí vyjednať s Bruselom lepšie podmienky odchodu Londýna z únie. Brusel nateraz otváranie dohody o podmienkach odchodu, ktoré vyrokovala Theresa Mayová, odmieta.

Británia nájde svoju cestu v otázke brexitu, tvrdí Merkelová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info