fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

PORTUGALSKO: Pri požiaroch utrpelo zranenia už 31 ľudí

TASR

Mohutné lesné požiare, ktoré horia už tretí deň v Portugalsku, si vyžiadali podľa aktuálnych údajov už 31 zranených. Informoval o tom v pondelok šéf Úradu na ochranu obyvateľov v regióne Castelo Branco Pedro Nunes.

Zhruba 90 percent najväčšieho požiaru sa podarilo dostať cez noc vďaka nižším teplotám pod kontrolu, úrady však varujú, že plamene na tomto aj ďalších miestach sa môže opäť začať ďalej šíriť, keďže lesy v krajine sú pre nedostatok dažďov v posledných týždňoch extrémne vysušené.

S požiarmi bojuje v pondelok vyše tisíc hasičov za pomoci stoviek protipožiarnych vozov a lietadiel s vodnými vakmi. Situáciu komplikujú pretrvávajúce vysoké teploty, ktoré v pondelok opäť vystúpili až k 40 stupňom Celzia.

Portugalsko: Vyše 1000 hasičov bojuje s lesnými požiarmi

Polícia vyšetruje aj verziu, že požiare niekto úmyselne založil. Túto možnosť spomenul aj minister vnútra Eduardo Cabrita. „Je tu niečo zvláštne. Ako je možné, že päť takých veľkých požiarov vypukne v oblastiach, ktoré sú tak blízko seba,“ skonštatoval minister.

V dôsledku víkendových požiarov úrady z preventívnych dôvodov evakuovali viacero obcí a uzavreli niekoľko hlavných ciest.

Lesné požiare sú v Portugalsku každoročný problém, keďže je to teplá, husto zalesnená krajina, ktorú ovplyvňuje silný vietor vejúci od Atlantického oceánu.

Mohutné požiare zasiahli v minulých týždňoch aj Španielsko, Grécko či Nemecko.

MIMORIADNY ZÁSAH: S lesnými požiarmi v Portugalsku bojovali stovky hasičov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info