fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

ČÍNA: Správanie sa hongkonských demonštrantov nebudeme tolerovať

South China Morning Post

Čína v pondelok vyhlásila, že správanie sa demonštrantov, ktorí v nedeľu zafarbili na čierno hlavný symbol moci Komunistickej strany Číny v Hongkongu, nebude tolerovať. „Správanie sa niektorých radikálnych demonštrantov sa dotklo samotnej hranice princípu ´jedna krajina, dva systémy´ a nesmie byť tolerované,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang. Niektoré svetové médiá po víkendových udalostiach a po nahnevaných reakciách zo strany Pekingu dokonca hovoria o hrozbe zásahu Čínskej ľudovej armády v Hongkongu.

Hovorca čínskeho rezortu diplomacie poslal v pondelok jedovatý odkaz aj do Taiwanu, ktorého obyvateľov upozornil, aby sa nesnažili vydať cestou hongkonských demonštrantov a aby sa nemiešali do tamojších záležitostí. Taiwančania by sa podľa neho nemali „prezentovať nezodpovednými poznámkami k chúlostivým záležitostiam ako sú problémy Hongkongu, len preto, aby o sebe dali vedieť“.

Časť hongonských demonštrantov, ktorých v nedeľu vyšlo do ulíc viac ako 100-tisíc, hádzala po skončení oficiálnej časti nedeľňajšieho protestu vajíčka na vládne budovy a atramentom zafarbila na čierno veľký čínsky národný znak na budove Styčného úradu.

HONGKONG: Na demonštrantov zaútočili v metre, polícia sa len prizerala

Masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam sa začali už v júni, pôvodne na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny. Stúpenci prodemokratického tábora v Hongkongu sa obávali, že tento zákon umožní Číne prenasledovať svojich oponentov žijúcich v Hongkongu a súdiť ich priamo v Číne. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila.

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti. Čína však podľa hongkonského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Hongkong: Demonštranti opäť vyšli do ulíc a zhanobili štátny znak Číny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info