fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA SLOVENSKO

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť menia sporitelia čoraz častejšie

Ilustračný obrázok

Sporitelia v druhom pilieri menia svojho správcu penzijných úspor čoraz častejšie.

Kým v roku 2017 zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) takmer 26 tisíc sporiteľov, vlani to už bolo 27,4 tisíca účastníkov druhého piliera a za prvý polrok tohto roka išlo takmer o 17,9 tisíca zrealizovaných prestupov ku konkurenčnej dôchodkovej spoločnosti.

Vyplýva to z informácií, ktoré agentúra SITA poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Keďže v druhom penzijnom pilieri si v súčasnosti na svoj dôchodok sporí vyše 1,51 milióna ľudí, DSS ročne menia približne dve percentá sporiteľov.

Ak sa sporiteľ v druhom pilieri rozhodne zmeniť DSS, musí v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého alebo prechodného bydliska osobne požiadať o vydanie tzv. akceptačného listu.

ŽIVNOSTNÍCI POZOR! Sociálna poisťovňa bude v týchto dňoch posielať informácie o novom poistnom

Pracovník Sociálnej poisťovne overí, ako dlho je sporiteľ v DSS. Ak o akceptačný list sporiteľ požiada viac ako dva roky odo dňa vzniku jeho prvého dôchodkového poistenia a zároveň ak odo dňa jeho posledného prestupu medzi DSS neuplynul najmenej jeden rok, za vydanie akceptačného listu je povinný zaplatiť Sociálnej poisťovni poplatok vo výške 16 eur.

Inak je vydanie akceptačného listu bezplatné. Akceptačný list vybavuje pobočka na počkanie a sporiteľ ho následne odovzdá tej DSS, do ktorej sa rozhodol prestúpiť.

Sociálna poisťovňa eviduje množstvo chýb pri úhradách poistného

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info