HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Volebná kampaň strany Spolu bude výnimočná tým, že bude spoločná s Progresívnym Slovenskom

www.beblavy.sk

Volebná kampaň strany Spolu – občianska demokracia bude výnimočná tým, že bude spoločnou koaličnou kampaňou s Progresívnym Slovenskom. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa strany Spolu Silvia Hudáčková s tým, že lídri Michal Truban (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) budú tvoriť silný tandem. „Volebný štáb tvoríme a čoskoro predstavíme jeho členky a členov,“ priblížila. Koalícia PS a Spolu je vo fáze rokovaní o spoločnom programe, ktorý zverejnia spolu s tieňovou vládou začiatkom septembra. Spolu má svojich desať priorít do koaličných vyjednávaní. Sú zahrnuté v troch oblastiach Spravodlivé Slovensko, Skutočne spravodlivý štát a Pripravení na budúcnosť.

Do oblasti spravodlivé Slovensko patrí nezávislá polícia, férová ekonomika, silné regióny či moderná demokracia. Druhou prioritou je sociálny štát opierajúci sa o zdravé a solidárne Slovensko, ktorý nezabúda na seniorov a tretí pilier je orientovaný na budúcnosť. Tú definujú školstvo, zelená krajina a orientácia na proeurópsku zahraničnú politiku. Skrotiť oligarchiu, posilniť imunitný systém štátu či odstrániť bariéry medzi občanmi a politikou sú opatrenia, ktorými sa chce mimoparlamentná strana v blízkej budúcnosti zaoberať.

V oblasti zdravotníctva má Spolu osem cieľov. Prioritou je, aby v centre pozornosti bolo nielen samotné zdravotníctvo, ale aj zdravie človeka. „Pacienti musia vedieť, na čo majú nárok a štát musí ich práva vynucovať a chrániť. Pacientom prinesieme vyššiu kvalitu, viac inovácií a pohodlia. Pacient si bude môcť vďaka férovej súťaži vybrať a ušetriť. Založíme celoslovenskú sieť nemocníc a do vedenia vnesieme profesionalitu spolu s osobnou zodpovednosťou,“ priblížila pre agentúru SITA niektoré z priorít hovorkyňa strany Silvia Hudáčková. Okrem toho chce strana premyslenými investíciami zastaviť úpadok slovenského zdravotníctva a podporiť jeho kvalitu. Zatraktívnenie práce v zdravotníctve na Slovensku ako i zabezpečenie dostupnej dlhodobej starostlivosti pre ľudí, ktorí sú na ňu odkázaní, sú súčasťou programu strany Miroslava Beblavého.

Víziu má Spolu aj v oblasti obrany. Slovensko podľa predstaviteľov Spolu potrebuje zásadnú zmenu politických a spoločenských pomerov. „Obranu a bezpečnosť je potrebné odpolitizovať a vrátiť ju do služby všetkým občanom, pričom ich revitalizácia je súčasťou nášho úsilia o rekonštrukciu štátu. Tému obrany a bezpečnosti je potrebné vrátiť naspäť tým, ktorí za obranu a bezpečnosť krajiny zodpovedajú. Do ozbrojených síl a najmä bezpečnostných zložiek je potrebné vrátiť profesionalitu, lojálnosť k republike, striktný kariérny systém a účinné mechanizmy vnútornej a vonkajšej kontroly ich činnosti. Schopnosť sa brániť, odolnosť a stabilita,“ uviedla Hudáčková. Slovenská republika musí byť podľa Spolu schopná reagovať na meniace sa bezpečnostné prostredie a bezpečnostné hrozby.

Sme rodina nevylučuje podporu stratifikácie, počká si však na návrh zákona

Spolu sa zameriava aj na kvalitnú políciu a spravodlivé Slovensko. Zahraničná politika strany presadzuje okrem iného v EÚ štátny aj európsky záujem. „Viac solidarity v EÚ musí vyvážiť väčšia zodpovednosť členských štátov – poistenie namiesto dotácií. Migračné toky zvládneme len spoločnou európskou politikou pri ochrane vonkajšej hranice EÚ a podporou stability na Blízkom východe a v severnej Afrike. V EÚ potrebujeme fungujúci trh so službami. Visegrádska štvorka nenahrádza naše miesto v EÚ, môže ho však podporiť,“ to sú niektoré z návrhov v oblasti zahraničných vecí.

Problematiku dopravy chcú riešiť definovaním jasnej koncepcie rozvoja dopravy. „Zabezpečíme rovnomerný rozvoj všetkých druhov dopravy na základe ich potrieb a významu a aktívne začneme riešiť budovanie obchvatov miest a obcí,“ priblížila Hudáčková s tým, že rovnako treba podporiť nové trendy v mobilite.

Agentúra SITA oslovila všetky parlamentné strany aj mimoparlamentné subjekty Spolu, Progresívne Slovensko aj Za ľudí so žiadosťou, aby predstavili svoj volebný program do parlamentných volieb v roku 2020. Agentúra vydala už volebné programy strany Sloboda a Solidarita a hnutí OĽaNO, Sme rodina a KDH.

Ján Budaj: Národná rada nie je vaša firma, pán predseda Danko!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info