HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

PREVENCIA: Island potrebuje prezervatívy v školách, lekári upozorňujú na epidémiu syfilisu

Ilustračný obrázok / AFP / Manan Vatsyayana

Nedbanlivosť k bezpečnému sexu a návštevnosť mnohých cudzincov viedlo k tomu, že sa z Islandu stala krajina s najvyšším výskytom syfilisu a chlamýdií v Európe, vyhlásil významný zdravotník Thorolfur Gudnason.

Hlavný islandský epidemiológ Thorolfur Gudnason navrhol, aby boli prezervatívy distribuované do islandských škôl.

„Existuje veľa ľudí, ktorí sú proti tejto myšlienke, hlavne rodičia. Avšak, musíme o tom dôkladne diskutovať a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili šíreniu týchto vážnych chorôb. Muži a ženy nie sú opatrní, nepoužívajú ochranu,“ prehlásil Gudnason pre štátnu televíziu.

„To je vlastne jediné vysvetlenie pre drastický nárast pohlavne prenosných chorôb v malej ostrovnej krajine s obyvateľstvom niečo nad 360.000,“ dodal.

Mileniáli a príslušníci generácie Z strácajú dôveru v ekonomiku

„Syfilis sa vyskytuje hlavne u mužov, homosexuálnych mužov“, ako vo väčšine iných krajín, zdôraznil Gudnason a dodal, že „tento nárast bol primárne vysvetlený návštevnosťou cudzincov na Island.“

„Frekvencia chlamýdií je vysoká, pravdepodobne najvyššia v Európe,“ ďalej uviedol epidemiológ. Choroba postihla najmä mladších ľudí vo veku od 18 do 25 rokov, dodal na záver.

V Perzskom zálive sa pokazil ropný tanker, Irán prišiel na pomoc

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info