HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

IRÁN: Americké sankcie sú ekonomickým terorizmom

Jewish Telegraphic Agency

Protiiránske sankcie začínajú vplývať na život bežných ľudí. V krajine začína byť výrazný nedostatok potravín aj liekov.

Iránsky minister zahraničných vecí Muhammad Džavád Zaríf v stredu označil sankcie Spojených štátov proti jeho krajine za „ekonomický terorizmus“. USA podľa neho „zámerne útočia na nevinných civilistov, aby dosiahli svoje nelegitímne politické ciele“.

Spojené štáty výrazne sprísnili svoje protiiránske sankcie po tom, ako minulý rok odstúpili od jadrovej dohody s Iránom. Jej cieľom bolo zabrániť Iránu v získaní jadrových zbraní, americký prezident Donald Trump ju však označil za nevýhodnú pre USA.

Rúhání: Irán je pripravený rokovať, ak Spojené štáty zrušia sankcie

Irán dohodu až donedávna napriek odstúpeniu Spojených štátov dodržiaval, no pred niekoľkými týždňami začal obohacovať urán na vyššiu úroveň ako táto dohoda stanovuje. Teherán tvrdí, že s týmito praktikami skončí, keď USA buď odvolajú sankcie, alebo európske krajiny, ktoré boli tiež súčasťou jadrovej dohody, prídu s ekonomickými stimulmi, ktoré Iránu vynahradia straty zo sankcií.

Tie podľa mnohých informácií naozaj vplývajú na život bežných ľudí, prinajmenšom tým, že v krajine začína byť výrazný nedostatok potravín aj liekov.

V Perzskom zálive sa pokazil ropný tanker, Irán prišiel na pomoc

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info