fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Čaputová sa na Pohode vyjadrila k českým protestom proti Babišovi. Prezradila aj to, čo nemohla na oficiálnej ceste!

TASR

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová predpokladá, že na mnoho záležitostí bude mať rozdielne názory ako jej český kolega Miloš Zeman. Čaputová to dnes povedala v Trenčíne počas diskusie na hudobnom festivale Pohoda. Skoršie demonštrácie v Prahe proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi a za nezávislosť justície, ako aj minuloročné protivládne protesty na slovensku označila za prejav výdobytku demokracie.

„Je to (Zeman) človek, ktorý v politike mnohé zažil. Má veľmi silné, veľmi vyhranené názory na mnoho vecí. Správal sa ku mne veľmi priateľsky a s veľkým rešpektom. Je zrejmé, že na mnohé veci máme a budeme mať rôzne názory,“ povedala Čaputová na otázku moderátora debaty k návšteve Česka, kam Čaputová zavítala na svoju prvú zahraničnú cestu v polovici júna.

Čaputová uviedla, že v Prahe sa zaujímala aj o vnútropolitickú situáciu v Česku vrátane demonštrácií. „Ja sa snažím pristupovať k záležitostiam, ktoré vnímam citlivo alebo odlišne, pomenovaním hodnôt, ktorým verím,“ povedala Čaputová.

Čaputová: Vetovala by som zákon znižujúci štandard práv menšín

Slovenská prezidentka tento týždeň pri stretnutí s čínskym ministrom zahraničia kritizovala Čínu za zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv. Pri návšteve Budapešti zase povedala, že úlohou takzvanej višegrádskej štvorky (V4) má byť presadzovanie demokratických hodnôt, slobody a právneho štátu. Členmi V4 sú okrem Slovenska a Česka aj Maďarsko a Poľsko, ktorých vlády kritizuje Európska komisia kvôli údajnému porušovaniu demokratických princípov a vlády práva.

„V priestore V4, ktorá je vnímaná v istom zmysle kontroverzne, je (Slovensko) trochu iné postavené. Jednak sme najviac integrovaní, a okrem toho boli v druhom kole prezidentských volieb dvaja proeurópski kandidáti,“ povedala Čaputová.

Čaputová ani Pellegrini sa na pochody nechystajú, Danko podporí rodinu

Už počas júnovej návštevy Česka Čaputová vyjadrila pochopenie ľuďom, ktorí demonštrovali na pražskom Václavskom námestí proti Babišovi a za nezávislosť justície. Pripomenula vtedy aj minuloročné početné protesty na slovensku, proti vláde vtedajšieho premiéra Roberta Fica, po ktorých Fico rezignoval z funkcie predsedu kabinetu v záujme riešenia politickej krízy po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Mám úctu a rešpekt k jednému z výdobytkov novembra (1989), a to je zhromažďovacie právo. Mám úctu a rešpekt k názorom ľudí,“ povedala Čaputová počas diskusie. Zúčastnili sa jej stovky návštevníkov festivalu Pohoda, ktorí Čaputovej tlieskali po skončení debaty.

Čínsky dlh dosiahol výšku 300% HDP, čo predstavuje 15% celkového svetového dlhu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info