HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zomrel niekdajší liberálny sudca najvyššieho súdu John Paul Stevens

Vo veku 99 rokov zomrel v utorok niekdajší sudca Najvyššieho súdu USA John Paul Stevens. Skonal deň po tom, ako dostal mŕtvicu, informovala v stredu agentúra AP.

Stevens bol považovaný za jedného z najliberálnejších sudcov v USA. Počas svojej takmer 35 ročnej kariéry na pozícii sudcu najvyššieho súdu sa zasadzoval za slobodu jednotlivcov, a úctu k nim, či už išlo o študentov, prisťahovalcov alebo väzňov, píše AP.

RADÍME: Pred cestou do exotiky sa odporúča informovať sa o očkovaní

Podnikal kroky na obmedzenie trestu smrti, zavedenie práv pre homosexuálov, podporu rasovej rovnosti, či zachovanie legálnych interrupcií. Ochraňoval tiež ľudské práva osôb podozrivých z trestnej činnosti, či nelegálnych prisťahovalcov, ktorým hrozila deportácia.

Stevens ovplyvnil svojich kolegov na súde napríklad aj v tom, aby dali väzňom z americkej vojenskej základne v zálive Guantánamo, zadržiavaným pre podozrenie z terorizmu, možnosť na amerických súdoch napadnúť svoje zadržiavanie.

Do pozície sudcu najvyššieho súdu ho v roku 1975 vymenoval vtedajší americký prezident Gerald Ford. V úrade následne Stevens, spočiatku považovaný za umierneného republikána, vydržal až do roku 2010, a teda viac ako dvojnásobok priemerného funkčného obdobia sudcov. Post opúšťal ako 90-ročný, vďaka čomu bol druhým vôbec najstarším sudcom v dejinách najvyššieho súdu USA.

KRIMI: Pátra po Ľubomírovi Kolesárovi, odišiel z považskobystrickej nemocnice

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info