HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin zablahoželal von der Leyenovej k zvoleniu a ponúkol jej partnerstvo

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal v stredu nemeckej političke Ursule von der Leyenovej k zvoleniu za predsedníčku Európskej komisie a ponúkol jej v tejto súvislosti rovnocenné partnerstvo. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie Kremľa.

Putin vyjadril presvedčenie, že von der Leyenovej bohaté politické skúsenosti a medzinárodná autorita umožnia eurokomisii konštruktívnu prácu, čo prispeje aj k obnoveniu rovnocenného a obojstranne výhodného partnerstva medzi Európskou úniou a Ruskom.

Čakajú Česko veľké problémy kvôli Von der Leyenovej?

Zároveň zdôraznil, že Rusko je pripravené viesť s Úniou konštruktívny dialóg o politických, ekonomických a humanitárnych otázkach.

Vzťahy medzi Ruskom a EÚ sú výrazne narušené po tom, ako Únia v súvislosti s konfliktom na Ukrajine uvalila na Moskvu sankcie a zrušila každoročné spoločné summity, zatiaľ čo druhá strana zaviedla embargo na dovoz potravín, pripomenula DPA. Zrušenie týchto opatrení je podľa nej v nedohľadne.

Doterajšia nemecká ministerka obrany von der Leyenová (60) získala dôveru ako budúca šéfka EK v utorňajšom hlasovaní Európskeho parlamentu. Do čela výkonného orgánu EÚ ma nastúpiť 1. novembra.

Merkelová blahoželala von der Leyenovej k zvoleniu za predsedníčku EK

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info