HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kresáka by podľa Kisku mali trápiť iné veci ako výhody exprezidenta

tasr

Bývalý prezident Andrej Kiska by nechcel od štátu poberať dva platy. Ak by niečo také nastalo, peniaze by rozdal rodinám v núdzi tak, ako rozdával svoj prezidentský plat.

Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti, ktorým reagoval na zámer poslanca Národnej rady (NR) SR Petra Kresáka (Most-Híd) obmedziť bývalým prezidentom v iných ústavných funkciách ich prezidentské výhody.

V politike mi nikdy nešlo o žiadne peniaze ani výhody, rozdal som celý prezidentský plat 300.000 eur rodinám v núdzi. Samozrejme by som nikdy nesúhlasil, aby som dostával od štátu dva platy, ak by niečo také malo nastať. Peniaze by som zase rozdal,“ uviedol Kiska.

ŠOKUJÚCE: Pod skupinou detí sa prepadla hotelová terasa

Kiska tiež uviedol, že ochranku si nevybral a koalícia by nemusela zákonom riešiť oslovenie bývalých prezidentov. „Pána Kresáka a vládnu koalíciu by malo trápiť zdravotníctvo, boj proti korupcii, školstvo a mnohé iné veci, ktoré trápia aj milióny našich občanov,“ povedal.

Kresák pripomína, že podľa zákona patrí prezidentovi SR doživotne plat vo výške platu poslanca či doživotné oslovovanie „pán prezident/pani prezidentka“, aj doživotné pridelenie vozidla s vodičom.

Poslanec sa zamýšľa nad tým, či by na tieto výhody mal mať exprezident právo v prípade, ak vykonáva funkciu poslanca NR SR, člena vlády, sudcu Ústavného súdu, predsedu Súdnej rady, predsedu alebo podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR či funkciu generálneho prokurátora. V tom prípade by mal napríklad právo na dvojnásobný poslanecký plat z verejných zdrojov a popri prezidentskej kancelárii aj poslaneckú kanceláriu.

Situáciu by chcel Kresák riešiť zmenou zákona. Podľa jeho zámeru bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami NR SR či nastúpili do inej ústavnej funkcie, by dočasne mohli prísť o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z prezidentského paláca.

Klus považuje výber von der Leyenovej za kompromis, Blaha zastáva podobný názor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info