HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Záujem Slovákov o prácu v zahraničí závratne stúpa

Ilustračné foto - TASR

Počet pracovných ponúk do zahraničia bol v prvom polroku 2019 o takmer pätinu nižší ako vlani. Ukazuje to analýza pracovného portálu Profesia.sk. Záujem ľudí o prácu za hranicami napriek tomu stúpa.

Prvý polrok 2019 bolo v ponuke 4273 pracovných inzerátov do zahraničia. Oproti minulému roku ide o pokles o vyše 19 %. Zatiaľ najvyšší počet pracovných ponúk evidovala Profesia v roku 2016. Portál vtedy zaznamenal viac ako 5700 zahraničných pracovných príležitostí.

„Napriek tomu, že prvý polrok 2016 priniesol o približne 1500 viac pracovných ponúk ako ich je v súčasnosti, ak porovnáme počet reakcií v týchto dvoch obdobiach, je porovnateľný. Za prvých šesť mesiacov tohto roka sme totiž zaznamenali vyše 66.000 reakcií uchádzačov na zahraničné pracovné ponuky,“ uviedla Nikola Richterová z Profesie.

KRIMI: Pod chodníkom v Nových Zámkoch ležali kostrové pozostatky muža

Priemerný počet reakcií na jednu ponuku je tak v súčasnosti pomerne vysoký. Platí, že na jeden zahraničný pracovný inzerát zareaguje v priemere viac ako 17 uchádzačov. Minulý rok to pritom boli približne 13 uchádzači.

Ľudí zaujíma najviac práca v Nemecku, Rakúsku a Holandsku. Susedná Česká republika, v ktorej sa Slováci nestretávajú s veľkou jazykovou bariérou, skončila na štvrtom mieste.
Medzi najčastejšie inzerovanými pozíciami sú robotník, pomocný pracovník, montážnik, vodič kamiónu či operátor výroby.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info