HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Technická chyba spôsobila odstavenie európskeho satelitného GPS

satelit galileo
Ilustračný obrázok / Reuters

Veľká technická chyba spôsobila, že európsky satelitný navigačný systém je od piatku vypnutý, pričom väčšina satelitov napája systém Galileo.

Európsky systém Galileo bol postavený ako náhrada amerického systému GPS, ale od jeho výpadku sa používatelia vracajú späť do systému určovania polohy v USA. Agentúra pre globálne navigačné satelitné systémy (GNSS) v nedeľu vyhlásila, že problém spôsobil „technický incident súvisiaci s pozemnou infraštruktúrou“.

Tento incident viedol k prerušeniu služieb systému Galileo od piatku, s výnimkou služby vyhľadávania a záchrany (SAR), ktorá vyhľadáva ľudí v krízových situáciách na mori alebo na horách, vyhlásila GNSS.

Agentúra uviedla, že jej odborníci pracujú na obnovení a bola vytvorená „anomálna revízna rada“, ktorá má analyzovať presnú príčinu a realizovať opatrenia na obnovu.

India a Rusko použijú svoje meny aby sa vyhli americkým sankciám

Galileo začal poskytovať svoje služby v decembri 2016, ako alternatíva k americkému systému a očakáva sa, že bude plne nasadený do roku 2020. Oficiálna webová stránka agentúry zobrazuje 22 satelitov v súhvezdí Galileo, ktoré sú uvedené ako dočasne nepoužiteľné z dôvodu „výpadku služby“.

Galileo je vo vlastníctve EÚ a prevádzkuje ju Európska vesmírna agentúra. Správa v priemyselnej publikácii Inside GNSS v sobotu uviedla, že za výpadok je zodpovedné talianske zariadenie „Precise Timing Facility“, ktoré generuje a koriguje referenčný čas.

Španielsko zatvára pláže. Doteraz neznáma ryba zaútočila na dve deti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info